Αν είναι δυνατόν! 351 πόντοι στο Λ.Α.Κλίπερς-Σακραμέντο Κινγκς (175-176) 2ο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ! (video)

Γράφθηκε ιστορία στον αγώνα των Λος Άντζελες Κλίπερς με τους Σακραμέντο Κινγκς που τελείωσε στις 08.30 το πρωί του Σαββάτου (ώρα Ελλάδας) με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά 351 πόντους στη νίκη των Κινγκς με 176-175 μετά από δύο παρατάσεις!
Πρόκειται για το 2ο μεγαλύτερο σκορ σε σύνολο πόντων στην ιστορία του ΝΒΑ πίσω από το ιστορικό 186-184 στη νίκη των Πίστονς επί των Νάγκετς πριν από 40 χρόνια (13/12/1983).

Ο αγώνας φάνηκε από νωρίς ότι θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού η πρώτη περίοδος τελείωσε με σκορ 40-40 δηλαδή 80 πόντους από τις δυο ομάδες που συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στη 2η (76 πόντοι). Στην 3η η απόδοσή τους... έπεσε και έβαλαν μόλις 71 πόντους, πρόσθεσαν άλλους 79 στην 4η και το ματς πήγε στην παράταση. Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο οι Κινγκς ισοφάρισαν 5'' πριν το φινάλε με βολές του Μαλίκ Μονγκ 164-164 ενώ στη 2η παράταση παρότι οι Κλίπερς προηγήθηκαν 175-169 δύο λεπτά πριν το τέλος οι Κινγκς έκαναν 7-0 σερί και νίκησαν με τους γηπεδούχους να αστοχούν στο τελευταίο σουτ του Γάλλου Νικολάς Μπατούμ στα 2''.

Τρεις παίκτες έβαλαν πάνω από 40 πόντους για τις δύο ομάδες με τους Μονκ και Φοξ να έχουν 45 και 42 αντίστοιχα για τους νικητές ενώ από τους Κλίπερς 44 είχε ο Καουάι Λέοναρντ και 34 ο Πολ Τζορτζ.

Μπήκαν συνολικά 44 τρίποντα (18 οι Κινγκς, 26 οι Κλίπερς και 124 εντός πεδιάς σουτ σε 209 προσπάθειες! Οι δύο ομάδες μοίρασαν 72 ασίστ και εκτέλεσαν 71 βολές!