Μπαρτζώκας: «Σχετικά εύκολη νίκη, καλός προπονητής ο Ράντονιτς»

Ικανοποιημένος ήταν ο Γιώργος Μπαρτζώκας από τους παίκτες του, τονίζοντας ότι σέβεται πολύ τον Παναθηναϊκό ως ομάδα.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 11-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με το Περιστέρι. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ήταν απόλυτα ικανοποιημένος από τους παίκτες του, ειδικά στο δεύτερο μέρος, ενώ τόνισε ότι σέβεται απόλυτα τον Παναθηναϊκό ως ομάδα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός:

«Ήταν ένας ιδιαίτερα δύσκολος ημιτελικός. Ήμασταν νευρικοί στο πρώτο ημίχρονο και χάσαμε πολλά ανοιχτά σουτ. Η αλήθεια είναι ότι παίξαμε με το άγχος του “πρέπει”.

Βρήκαμε το ρυθμό μας με την άμυνα και στη συνέχεια αυτό μας βοήθησε να τον βρούμε και στην επίθεση, με αποτέλεσμα στην τέταρτη περίοδο καθαρίσουμε το παιχνίδι.

Τα σου του Κάνααν και του Παπανικολάου ήταν σουτ ρυθμου γιατί εκείνη τη στιγμή παίζαμε καλή άμυνα.

Πέρυσι χάναμε στην αρχή της 4ης περιόδου, φέτος ήμασταν 5 πόντους πίσω στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε μεγάλη προσοχή στο ματς αυτό. Όπως διάβαζα από τα ρεπορτάζ ήταν κομβικό για να φτιάξουν τη χρονιά τους.

Σέβομαι τον Παναθηναϊκό ως ομάδα, έχει καλό προπονητή ανεξάρτητα από το τι λέγεται δεξιά αριστερά.

Νικήσαμε σχετικά εύκολα όταν παίξαμε σωστά, αλλά τώρα έχουμε μπροστά μας το Περιστέρι στον τελικό. Είναι μία καλή ομάδα, με καλό ρόστερ και καλό προπονητή.»