Παναθηναϊκός – Προμηθέας 87-79: Τα βρήκε... σκούρα απέναντι στον μαχητικό Προμηθέα και καθάρισε στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε απέναντι στον Προμηθέα, ο οποίος παραλίγο να του κάνει… τρελό κάζο, όμως κέρδισε με 87-79 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Αγραβάνης και ο Ματ Τόμας έκαναν νικηφόρο ντεμπούτο στην Basket League, καθώς ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Προμηθέα -δύσκολα- με 87-79, λίγες μόνο ώρες πριν το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι καλύτεροι για το «τριφύλλι» ήταν οι Αγραβάνης και Πονίτκα, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, ενώ για τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Κουλμπόκα με 24 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ήταν νωθρός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και δε σούταρε καλά σε σχέση με τον Προμηθέα, που είχε 50% στο τρίποντο (5/10) στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 5’ ο Πονίτκα στην επιστροφή του μετά από τον τραυματισμό «έσπασε το ρόδι» από την περιφέρεια για τους πράσινους, όμως οι Πατρινοί ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ.

Το «τριφύλλι» σε 3 λεπτά (12’ – 15’)… έτρεξε ένα σερί 10-2 και μείωσε στους 4, όμως ο Προμηθέας απάντησε με Μουράτο και η διαφορά ανέβηκε στο +6 (32-38). Ένα σερί 9-0 του Παναθηναϊκού μετέτρεψε το 32-38 του Προμηθέα σε 41-38 με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο +3 για τους πράσινους.

Το σκορ είχε πολλές διακυμάνσεις στο 2ο ημίχρονο καθώς ο Προμηθέας ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμη ματς ήταν κακός αμυντικά και δεν «ξέφυγε» στο σκορ, με τον Κουλμπόκα να κάνει ό,τι θέλει στην «πράσινη» ρακέτα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ματ Τόμας δεν μπορούσε να βρει τα σουτ που «έψαχνε» και ο Προμηθέας μείωσε στον πότο (72-71) εκμεταλλευόμενος την… ανοιχτή άμυνα του «τριφυλλιού» (34’). Ο Μπέικον στα τελευταία λεπτά πήρε τα ηνία του σκοραρίσματος με 5 σερί δικούς του πόντους ωστόσο ο Κουλμπόκα ήταν εξαιρετικός και ισοφάρισε 3.5 λεπτά πριν τη λήξη (76-76)! Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» σε αυτό το σερί και με 9-0 προηγήθηκαν με 85-76 στα 50'' πριν από το τέλος «κλειδώνοντας», έστω και με... αρκετή καθυστέρηση, τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79.