Απόλλων Πατρών – Άρης 74-82: Νότε και Μήτρου-Λονγκ «καθάρισαν» και ώρα για… Final-8! (video)

Ο Άρης δυσκολεύτηκε για δύο περιόδους στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα, όμως είχε σε εξαιρετική μέρα τον Νότε και τον Μήτρου-Λονγκ και έφτασε τελικά στη νίκη με 74-82.

Ο Άρης τα βρήκε… σκούρα για είκοσι λεπτά απέναντι στον Απόλλωνα στην Πάτρα, αλλά ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε τελικά στη νίκη με 74-82. Έτσι, με τη συμπλήρωση 16 αγωνιστικών στη φετινή Basket League, βρίσκεται στην 3η θέση, ισόβαθμος με Περιστέρι, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ και ρεκόρ 9-7. Στο 3-13 έπεσαν οι Πατρινοί. Κορυφαίοι για τους «κιτρινόμαυρους» οι Τζέι Ντι Νότε (26π.) και Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (19π.).

Ο Νότε οδηγούσε επιθετικά τον Άρη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με εννέα πόντους, ωστόσο πέρα από μία διαφορά τεσσάρων πόντων (11-15 στο 7’), δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο. Ο Απόλλων ήταν αρκετά μαχητικός και μάλιστα πέρασε μπροστά στο 9’ με 17-15.

Το 25-30 στο 15’ μετατράπηκε σε 31-30 υπέρ των γηπεδούχων στο 16’, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 31-35 του 19’, που έγινε 37-35 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Εκεί οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στο 37-37.

Οι «κιτρινόμαυροι» με ένα σερί 6-0 από το 25’ έως το 26’ προηγήθηκαν με επτά (44-51), ενώ με τον Μήτρου-Λονγκ να είναι… άχαστος από τη γραμμή του τριπόντου (4/4 3π.) ξέφυγε και σε διψήφια νούμερα 1’30’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (48-58).

Από εκεί και έπειτα ο Άρης απέκτησε πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού, βρέθηκε με προβάδισμα 14 πόντων 3’ πριν τη λήξη, χωρίς να κινδυνέψει ξανά, φτάνοντας κάπως έτσι στην ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στην Πάτρα με 74-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82