Ολυμπιακός – Ιωνικός 100-68: Ισοπέδωσε τους Νικαιώτες και τώρα… Κύπελλο! (video)

Ο Ολυμπιακός πήρε… παραμάζωμα τον Ιωνικό στο κλειστό του Λαυρίου (λόγω μη διαθεσιμότητας του ΣΕΦ), επικρατώντας με 100-68. Διεύρυνε έτσι το αήττητό του στους 15 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο Final-8 του Κυπέλλου.

Μπορεί να αναγκάστηκε να «ξενιτευτεί» στο κλειστό του Λαυρίου, λόγω μη διαθεσιμότητας του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας (ημερίδα κλειστού στίβου), ωστόσο αυτό δεν πτόησε διόλου τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν επί του Ιωνικού με 100-68, «καθαρίζοντας» από νωρίς με την υπόθεση νίκη, ανέβηκαν στο 15-0 στη φετινή Basket League και πλέον συγκεντρώνονται στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να… ξεμπερδέψουν από νωρίς. Το 9-0 του 3’ έγινε 25-6 στο 8’ και ουσιαστικά τα πάντα είχαν κριθεί. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους «ερυθρόλευκους» με 28 πόντους και το σκορ στο 48-20.

Τα είκοσι λεπτά που ακολούθησαν ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +30 (68-38) και πήραν τελικά τη νίκη με 100-68.