EuroLeague Round 24: «Άλμα» οκτάδας για τη Ζαλγκίρις – Εύκολα η Μονακό! (video)

Η Ζαλγκίρις πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι στη Μπασκόνια στη Λιθουανία, με τις δύο ομάδες να δίνουν μία πραγματική… μάχη! Εύκολα επικράτησε η Μονακό κόντρα στη Βιλερμπάν, η οποία δεν είχε στη διάθεσή της τον Νάντο Ντε Κολό.

Διαβάστε αναλυτικά για όσα συνέβησαν στους αγώνες που έριξαν την «αυλαία» για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 79-75

Ντέρμπι αναμέναμε στη Λιθουανία ανάμεσα σε Ζαλγκίρις και Μπασκόνια και αυτό μας προσέφεραν οι δύο αντίπαλοι. Αμφότερες οι ομάδες δίνουν «μάχη» για μία θέση στην πρώτη οκτάδα της EuroLeague και ο λιθουανικός σύλλογος ήταν εκείνος που αναδείχθηκε ως ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι της Παρασκευής (10/2), επικρατώντας με 79-75. Έπιασε έτσι στη βαθμολογία τον αποψινό της αντίπαλο, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 13-11.

Το παιχνίδι είχε το χαρακτήρα ενός πραγματικού ντέρμπι από την έναρξή του. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να αποκτήσει απόσταση «ασφαλείας» από τον αντίπαλό του, ενώ το προβάδισμα άλλαζε τακτικά «χέρια». Έτσι, ενώ η Ζαλγκίρις κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα μπροστά με 20-18, στο ημίχρονο η κατάσταση είχε αλλάξει για άλλη μία φορά, με την Μπασκόνια να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +4 (38-42).

Παρόμοια ήταν και η εικόνα του δευτέρου μέρους. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με πέντε στο 26’ (54-49), αλλά δεν κατόρθωσαν να «χτίσουν» πάνω σε αυτό το προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 61-60 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ σχεδόν μέχρι και το τελευταίο… δευτερόλεπτο, οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε απόσταση… αναπνοής. Δύο βολές του Μπουτκεβίτσιους και άλλες δύο από τον Ντίτκα, όμως στα τελευταία 42’’, έδωσαν τελικά τη νίκη στη Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε με 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-42, 61-60, 79-75

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Χέις 2, Σμιτς 18, Ντίμσα 5, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 16, Γκιεντράιτις 3, Λεκάβιτσιους 7, Μπιρούτις 4, Μπραζντέικις 15, Πολονάρα 1
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 15, Μαρίνκοβιτς 7, Τόμπσον 7, Κοστέλο 6, Γκιεντράιτις 11, Χέιντεγκερ 3, Ραιέστε 2, Σεντεκέρσκις 6, Κοστάρ 12, Ίνοτς 6, Χομς

Μονακό – Βιλερμπάν 87-75

Σχετικά εύκολα έφτασε στη νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν, με απόντες τους Νάντο Ντε Κολό και Σαρλ Καουντί, η Μονακό. Οι Μονεγάσκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έτσι επικράτησαν τελικά με 87-75. Ανέβηκε στο 15-9 πλέον το ρεκόρ της ομάδας του Πριγκιπάτου, που "σκαρφάλωσε" στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κορυφαίος σκορερ από τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν ο Λόιντ, σημειώνοντας 19 πόντους.

Η Μονακό κατάφερε σχετικά εύκολα να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ και έτσι ήδη από το 9’ βρισκόταν στο +12 (25-13) απέναντι στη Βιλερμπάν. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν αρκετά να πλησιάσουν και έτσι η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα μέχρι και το ημίχρονο, με τους Μονεγάσκους να είναι μπροστά με 50-40.

Οι παίκτες του Πάρκερ έβγαλαν αντίδραση στην επανέναρξη, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους έως και την έναρξη του τελευταίου μέρους (67-63), καθώς έτρεξαν ένα σερί με 4-13 από το 25’ έως το 30’. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς, όμως, ανέβηκε γρήγορα και πάλι στο +11 με 6’47’’ για το φινάλε (75-64), κάνοντας σερί 8-1 με Λόιντ και Τζέιμς και με τη Βιλερμπάν να μην μπορεί να επιστρέψει ως το τέλος, πήρε τελικά τη νίκη με 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-40, 67-63, 87-75

ΜΟΝΑΚΟ: Οκόμπο 9, Μπράουν 3, Λόιντζ 19, Χολ 10, Τζέιμς 10, Μονέκε 4, Μπλόσομγκειμ 7, Ντιαλό 12, Μοτιεγιούνας 12, Ουαταρά 3
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 6, Τάιους 10, Ρισασέ 2, Ομπασοάν 11, Πονς 7, Νουά 10, Μποστ 8, Ντιό 9, Φαλ 7, Λάιτι 5