Προμηθέας – Σλασκ 90-66: Αγχώθηκε για 8 λεπτά αλλά μετά ήταν… ισοπεδωτικός! (video)

Ο Προμηθέας τα βρήκε… σκούρα στο πρώτο οκτάλεπτο απέναντι στη Σλασκ, ωστόσο έπειτα απέκτησε ολοκληρωτικά τον έλεγχο και έφτασε εν τέλει σε μία εύκολη νίκη με 90-66 στην Πάτρα, την ένατη στο φετινό EuroCup, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Τόμασον.

Μπορεί η Σλασκ να… πάγωσε την Πάτρα κατά τα πρώτα οκτώ λεπτά, ωστόσο ο Προμηθέας «αφυπνίστηκε» έγκαιρα και κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι, επικρατώντας τελικά εύκολα με το 90-66 για την 14η αγωνιστική του EuroCup. Τρομερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο από τον Τόμασον, που σταμάτησε στους 20 πόντους. Στο 9-5 πια το ρεκόρ των Πατρινών στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ αρκετά νωθρά και βρέθηκε πίσω μέχρι και με 16 πόντους στο 8ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια σα να… ξύπνησε και με σερί 22-4 έως το 15’, μετέτρεψε το 9-25 σε 31-29. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι, ωστόσο οι Πατρινοί είχαν τον τρόπο -και τον Τόμασον με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο- για να κρατήσουν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-41.

Οι παίκτες του Χριστόπουλου είχαν πια αναλάβει για τα καλά τα «ηνία» της αναμέτρησης και ξέφυγαν για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα στο 27’, κάνοντας το σκορ 60-50. Διαφορά που ανέβηκε μάλιστα στο +16 (75-59) 5’38’’ πριν το φινάλε, με το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί και τον Προμηθέα να επικρατεί τελικά με 90-66.