ΑΕΚ - Λιμόζ 82-72: Κατάθεση ψυχής και δεύτερη επική ανατροπή από το -20!

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με -20 στο πρώτο ημίχρονο, όμως μάζεψε τα… κομμάτια της και έκανε μια εντυπωσιακή ανατροπή απέναντι στη Λιμόζ, μένοντας «ζωντανή» στην υπόθεση – πρόκριση.

Η ΑΕΚ (1-1) αντιμετώπισε στο Κλειστό των Λιοσίων την ιστορική Λιμόζ (0-2) με μόνο στόχο τη νίκη και την παραμονή σε θέση πρόκρισης, ενώ το άλλο ματς του ομίλου (Γαλατασαράι - Μάλαγα) αναβλήθηκε λόγω του καταστροφικού σεισμού στην Τουρκία.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν «πατούσε» καλά στο παιχνίδι και δυσκολευόταν στην κλειστή άμυνα της Λιμόζ, ενώ μεγάλο θέμα είχε και με τα ριμπάουντ (3-9). Από την άλλη, οι Γάλλοι σούταραν καλά από τα 6.75 με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Ουγκολίν ο οποίος με 3 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα έστειλε τη διαφορά στους 9 (14-23) στο 9’. Η Ένωση δε βρήκε απάντηση και ο Γκρέιβς επέκτεινε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (14-25) λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Λιμόζ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και «έτρεξε» επιμέρους σκορ 3-12 μέσα σε 2.5 λεπτά, αυξάνοντας τη διαφορά στους 20, με την ΑΕΚ να βρίσκεται σε θέση… κυνηγού από νωρίς σε ακόμη ένα παιχνίδι (17-37, στο 13’). Αυτό που έκανε η Λιμόζ ήταν απίστευτο, σούταρε με 75% στο τρίποντο (9/12)! Η «Βασίλισσα» με ένα σερί 14-4 μείωσε τη διαφορά στους 12 (27-39) στο 15’, ενώ ο Στρέλνιεκς με τρίποντο στην «εκπνοή» έδωσε… ανάσα στο «δικέφαλο» και μείωσε σε 35-42.

Ο Αϊζάια Μάιλς εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο. Ο Αμερικανός είχε μόλις 5 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μόνο στην 3η περίοδο ηγήθηκε της προσπάθειας των παικτών του Καντζούρη με 10 πόντους! Η Λιμόζ συνέχισε να έχει καλά ποσοστά πίσω από τα 6.75 όμως με το 59-65 στο 30’ η Ένωση ήλπιζε σε ανατροπή σκηνικού.

Μετά το -20 του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ πρώτη φορά μείωσε στους 3 πόντους στο 31’ με σουτ του Γουίλιαμς (64-67). Το παιχνίδι ήρθε σε απόλυτη ισορροπία στο και η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με δυο συνεχόμενα καλάθια του Ακίλ Μίτσελ (71-68, στο 35’). Σε λίγα μόλις λεπτά, οι… μηχανές της Ένωσης πήραν μπροστά και με τρίποντο του Στρέλνιεκς η διαφορά πήγε στο +9, 2’ πριν το φινάλε (77-68). Οι συγκλονιστικές άμυνες των «κιτρινόμαυρων» δεν έδωσαν περιθώριο αντίδρασης στη Λιμόζ στα τελευταία λεπτά του αγώνα και η «Βασίλισσα» πήρε μια μεγάλη νίκη.