NBA: Νίκη από το -21 για τους Νικς, «αγχώθηκαν» οι Ράπτορς (video)

Οι Νιου Γιορκ Νικς επέστρεψαν από το -21 και επιβλήθηκαν των Σίξερς με 108-97. Σκούρα τα βρήκαν οι Ράπτορς απέναντι στους Γκρίζλις, αλλά στο τέλος επικράτησαν 106-103.

Ένα καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, δεν εμπόδισε τους Νικς να φτάσουν στη νίκη με σκορ 108-97 επί των Σίξερς στο MSG. Η ομάδα της Νέας Υόρκης βρέθηκε να χάνει με 21 πόντους λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως στη συνέχεια κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει μία μεγάλη νίκη.

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης οι Ραντλ (24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Μπράνσον (21 π.) για τους γηπεδούχους, ενώ για τη Φιλαδέλφεια που είδε το σερί οκτώ εκτός έδρας νικών να σταματά, ο Εμπίντ είχε 31 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Παρότι οι Γκρίζλις αγωνίστηκαν χωρίς τον σούπερσταρ τους, Τζα Μοράντ, οι Ράπτορς δυσκολεύτηκαν αρκετά για να κατορθώσουν να τους «λυγίσουν». Η ομάδα του Τορόντο επιβλήθηκε τελικά με 106-103 με τον Σκότι Μπαρνς να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Τζάρεντ Τζάκσον Τζ. του Μέμφις αστόχησε τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση 5'' πριν το φινάλε.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Πασκάλ Σιάκαμ με τους 19 πόντους που σημείωσε, τη στιγμή που οι Ράπτορς είχαν εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Στη Μινεσότα ταξίδεψαν οι Νάγκετς και χωρίς τους Νίκολα Γιόκιτς, Τζαμάλ Μάρεϊ, Άαρον Γκόρντον και Κέντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ στη σύνθεσή τους, γνώρισαν μία βαριά ήττα από τους Τίμπεργουλβς με 128-98. Νταμπλ-νταμπλ έκανε το ΝτιΆντζελο Ράσελ με 18 πόντους και 10 ασίστ, ενώ 20 πρόσθεσε ο Άντονι Έντουαρντς.