Προμηθέας Πάτρας – Καρδίτσα 76-66: «Ξύπνησε» στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην πέμπτη σερί νίκη! (video)

Ο Προμηθέας τα βρήκε… σκούρα στο πρώτο ημίχρονο στην Πάτρα απέναντι στη Καρδίτσα, ωστόσο στη συνέχεια «αφυπνίστηκε» και τελικά επικράτησε με 76-66. Πέμπτη διαδοχική νίκη για τους Πατρινούς, που έφτασαν τις εννέα στη φετινή Basket League.

Παραπάνω από αξιόμαχη αποδείχθηκε η Καρδίτσα στο παιχνίδι με τον Προμηθέα στην Πάτρα, ειδικά στο πρώτο μέρος. Παρ’ όλα αυτά, στην επανάληψη οι Πατρινοί ήταν σοβαροί, πήραν τα «ηνία» του παιχνιδιού και κέρδισαν τελικά με 76-66, έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τον Κουλμπόκα, που σημείωσε 18 πόντους. Στο 9-6, πλέον, η ομάδα του Χριστόπουλου, ενώ από την άλλη πλευρά οι Θεσσαλοί παραμένουν στην τελευταία θέση (2-13), έπειτα από 15 αγωνιστικές στη φετινή Basket League.

Η Καρδίτσα έβαλε εξ αρχής δύσκολα στον Προμηθέα, παραμένοντας μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-14. Από εκεί και έπειτα οι Θεσσαλοί ήταν εκπληκτικοί τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 7-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων (27-35).

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +10 (27-37 στο 21’), αλλά τότε ήρθε η ώρα της «αφύπνισης» των Πατρινών, που ανέτρεψαν τα δεδομένα και πέρασαν μπροστά με 51-49 στο 28ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα ο Προμηθέας κυριάρχησε, ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους 3’14’’  πριν το φινάλε (70-60) και έφτασε τελικά στη νίκη με 76-66.