Περιστέρι – Απόλλων Πατρών 75-69: Επέστρεψε στις νίκες, έστω και δύσκολα, η ομάδα του Σπανούλη! (video)

Ύστερα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, το Περιστέρι επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας εντός έδρας επί του Απόλλωνα Πατρών με 75-69 για την 15η αγωνιστική της Basket League, ανεβάζοντας έτσι το ρεκόρ του στο 9-6.

Αν και δυσκολεύτηκε στην έναρξη του παιχνιδιού, το Περιστέρι πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τη δεύτερη περίοδο και μετά και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών εντός έδρας με 75-69. Επέστρεψε έτσι στα θετικά αποτελέσματα η ομάδα του Σπανούλη, ύστερα από τις ήττες απέναντι σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 9-6 με το πέρας 15 αγωνιστικών στη Basket League, ενώ αντίθετα οι Πατρινοί έπεσαν στο 3-12. Το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Περιστερίου πραγματοποίησε ο Ίαν Χάμερ.

Σε αρκετά υψηλό ρυθμό κινήθηκαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ντέιβις ξεκίνησε «ζεστός» για τον Απόλλωνα και με 16 πόντους στην πρώτη περίοδο (4/4 2π., 2/2 3π., 2/2 βολές) τον οδήγησε σε προβάδισμα έξι πόντων στο 10’ (19-25). Στη συνέχεια, όμως, το Περιστέρι ανέκτησε τα «ηνία» του παιχνιδιού, βρίσκοντας πολύ καλό ρυθμό και στις δύο μεριές του παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του στο 41-38.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξέφυγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα στο 27’, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12 (57-45) και έκτοτε δεν απειλήθηκε ξανά ουσιαστικά. Μπορεί να πραγματοποίησε ένα αρκετά κακό τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Πατρινοί δεν κατάφεραν το εκμεταλλευτούν και έτσι το Περιστέρι έφτασε στην ένατη νίκη του στη σεζόν με 75-69.