Θεριό ανήμερο ο Αντετοκούνμπο νίκησε μόνος του τους Κλίπερς με 54 πόντους!

Το έκανε ξανά! Για 3η φορά μέσα στο 2023 ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε πάνω από 50 πόντους, ντύθηκε... Σούπερμαν και πήρε παραμάζωμα τους Κλίπερς χαρίζοντας τη νίκη στους Μιλγουόκι Μπακς με 106-105 με μία καθαρά προσωπική ανατροπή!
Ο Greek Freak δεν έχει αντίπαλο. Και το έδειξε για μία ακόμη φορά στον εντός έδρας αγώνα των Μιλγουόκι Μπακς με τους Λος Άντζελες Κλίπερς τον οποίο δίχως ίχνος υπερβολής τον κέρδισε μόνος του σκοράροντας 54 πόντους!

Ο διεθνής Έλληνας φόργουορντ με την ομάδα του να χάνει 89-96 και επτά λεπτά να απομένουν για το φινάλε έβαλε και τους 12 τελετυταίους πόντους των Μπακς στο τελευταίο πεντάλεπτο και τους 14 από τους 16 τελευταίους τους μετά το -7 και τους έδωσε τη νίκη με 106-105!

Σημειώστε ότι οι Μπακς 7,5 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου είχαν βρεθεί να χάνουν με 21 πόντους διαφορά (55-76) ενώ ο Αντετοκούνμπο εκτός από τους 54 πόντους (με 21/39 σουτ) είχε ακόμη 18 ριμπάουντ και συνολικά έβαλε 19 περισσότερους πόντους και πήρε ένα περισσότερο ριμπάουντ από τους σταρ των Κλίπερς Κουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ... μαζί (33 πόντοι, 17 ριμπάουντ)! Στην τελευταία περίοδο, δε, ο Αντετοκούνμπο έβαλε 20 από τους πόντους της ομάδας του, δύο περισσότερους απ' όσους όλη η ομάδα των Κλίπερς!

Οι 54 πόντοι είναι η καλύτερη επίδοση καριέρας για τον Giannis μετά τους 55 που είχε βάλει στους Ουάσιγκτον Ουίζαρντς στις 4 Ιανουαρίου 2023 εναντίον των Ουίζαρντς ενώ αυτή η 50αρα ήταν η στην καριέρα του στην κανονική περίοδο και 7η αν προσθέσουμε τους 50 στον τελευταίο τελικό με τους Σανς το 2021.

Με την επίδοση αυτή πλησίασε τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ που μέτρησε 10 φορές πάνω από 50 πόντους στην καριέρα του στους Μπακς ενώ συνολικά στην ιστορία του ΝΒΑ ανέβηκε πλέον 15η θέση όλων των εποχών μαζί με τους θρύλους Μπομπ Πετίτ και Πιτ Μάραβιτς αλλά και τους Κάιρι Ίρβινγκ και Εϊντριαν Ντάντλεϊ.