Βίρτους – Ολυμπιακός 92-69: Κατάρρευση στο τέλος και επιστροφή στις ήττες

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε κοντά στο σκορ, όμως η Βίρτους στην επανάληψη πάτησε… γκάζι κα πήρε μια επιβλητική νίκη.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα και στη Μπολόνια και πλέον μετράει 11 ήττες στη διοργάνωση σε 12 αγωνιστικές. Από τις «ερυθρόλευκες» ξεχώρισε η Γκούσταφσον (17π.), η Σταμολάμπρου (18π.) και η Νικολοπούλου (16π.)

Η Βίρτους ανέβηκε στο 4-8 με κορυφαία παίκτρια την Ιβάνα Ντόικιτς με 19 πόντους και 20 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο και φαινόταν ότι έχει… σφυγμό, όμως στην επανάληψη η Βίρτους ήταν καταιγιστική, οι «ερυθρόλευκες» δε μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Το μοναδικό σημείο που πλησίασαν τις γηπεδούχες ήταν στο 24’ όταν το τρίποντο της Σταμολάμπρου τις έφερε στο -6 (53-47).

Οι Ιταλίδες όμως, με επιμέρους σκορ 19-9 μέχρι και το 38ο λεπτό άνοιξαν την ψαλίδα στο +22 και πήραν άνετα το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-38, 67-55, 92-69