EuroLeague Round 22: Νίκη «χρυσάφι» για την Εφές που… βλέπει 8άδα - Διέλυσαν την Άλμπα Μονακό και... Μοτιεγιούνας

Σε ματς που «καίγονταν» και οι δύο για τη νίκη, στο τέλος χαμογέλασε η Εφές, η οποία… βλέπει πλέον 8άδα και playoffs. - Ασταμάτητος Μοτιεγιούνας, οργανωτής του... πάρτι της Μονακό μέσα στο Βερολίνο.

Αναλυτικά οι λεπτομέρειες των αγώνων που έριξαν την αυλαία της πρώτης αγωνιστικής της διαβολοβδομάδας της Euroleague.

Αναντολού Εφές - Ζαλγκίρις 80-70

35a6c14d-41cb-4f2c-b249-1f1cea814cad.webp
Η Ζαλγκίρις περιόρισε επιθετικά τα «όπλα» της Εφές στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν της επέτρεψε να προηγηθεί καμία στιγμή. Ο Μπραζντέικις πέτυχε 8 πόντους με 4/4 δίποντα, ενώ ακριβώς την ίδια στατιστική είχε για τους γηπεδούχους ο Μπράιαν Ντάνστον.

Ο αγώνας ήταν διαφορετικός στη δεύτερη περίοδο, όπου η Εφές χρειάστηκε ένα 4λεπτο για να πάρει για τα καλά το προβάδισμα, με επιμέρους σκορ 11-2 (29-21). Μάλιστα, η ομάδα του Αταμάν βρέθηκε να προηγείται και με 13 στο 18’, όμως η Ζαλγκίρις μείωσε στους 10 πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Μπραζντέικις κόντραρε… μόνος του την Εφές, κάνοντας προσωπικό σερί 8-0 (41-36, 22’). Η Ζαλγκίρις έφτασε ακόμη και στο -3 στο 26’ (46-43) όμως οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 πήραν ξανά… μαξιλαράκι ασφαλείας.

Η Εφές στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν δυσκολεύτηκε, καθώς μοναδική απειλή των Λιθουανών ήταν ο Μπραζντέικις και κατάφερε 3’ πριν τη λήξη να προηγείται με 11 πόντους διαφορά (72-61), χάρις σε τρίποντο του Μίσιτς. Η Ζαλγκίρις μείωσε ξανά στους 2, με 1’24’’ να απομένουν, όμως ο επίσης εξαιρετικός Κλάιμπερν έληξε το ματς με μια καταπληκτική άμυνα.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Λάρκιν 10, Μπομπουά 9, Μπράιαντ 6, Κλάιμπερν 19, Πλάις, Μίτσιτς 11, Εμπάιγ 4, Ζίζιτς 9, Ντάνστον 12

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 8, Χέιζ 6, Σμιτς 5, Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 25, Πολονάρα 2, Ντίμσα 7, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλανόβας 15

Άλμπα – Μονακό 84-102

Η Άλμπα μπήκε καλύτερα στο παρκέ της «Mercedes-Benz Arena» και καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι. Η Μονακό που μέχρι τότε δεν είχε πάρει «κεφάλι» στο σκορ, έκανε… πάρτι στη δεύτερη περίοδο και έφτασε τη διαφορά και σε διψήφιο αριθμό στο 17’ με τον Μοτιεγιούνας (32-42).

Οι Γερμανοί δεν κατάφεραν να βρουν αντίδραση και μείωσαν σε μονοψήφιο τη διαφορά μόλις στο 23’ με τον Ουέτζελ (45-54), όμως οι Μονεγάσκοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μοτιεγιούνας. Ο Λιθουανός έμοιαζε ασταμάτητος και έδωσε ξανά… αέρα 18 πόντων στους φιλοξενούμενους, στο 28’ (48-66). Το παιχνίδι πήρε διαστάσεις θριάμβου και η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-8.