Αμβούργο Τάουερς - Προμηθέας 103-105: Έτρεχε με… 105 και εξασφάλισε ήδη τα πλέι-οφ

Ο Προμηθέας πήρε μεγάλη νίκη στη Γερμανία και «κλείδωσε» τη συμμετοχή του στα πλέι-οφ του EuroCup, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος των ομίλων.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο από την έναρξη του αγώνα, όμως οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό με αποτέλεσμα στο 7’ να ξεφεύγουν με +6 (22-16) χάρις στο καλάθι του Γουόλφαρθ. Ο Προμηθέας απάντησε, δεν άφησε τη διαφορά να ανέβει κι άλλο και στο 11’ με τη βολή του Τόμασον προηγήθηκε για πρώτη φορά (28-29).

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου «ξύπνησε»… για τα καλά στη β’ περίοδο και με επιμέρους σκορ 8-0 μέσα σε 1 λεπτό πήρε εκ νέου προβάδισμα (33-42). Ο Προμηθέας μάλιστα στο 18’ ανέβασε τη διαφορά και σε διψήφιο αριθμό (38-48) και την κράτησε μέχρι το Αμβούργο με δυο τρίποντα από Πολάιτ και Φίλιπς να μειώσει στους 4 (48-52).

Το Αμβούργο ήταν πιο απειλητικό στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε τους Πατρινούς στο 26’, ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0, για να απαντήσει με τρίποντο ο Σίμσον (69-72). Οι Γερμανοί πλέον είχαν κλείσει την… ψαλίδα όμως στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο η ομάδα του Χριστόπουλου είχε… μαξιλαράκι 5 πόντων, χάρις στο buzzer beater του Σίμσον.

Ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση του Αμβούργου, που τον προσπέρασε στο σκορ. Ο εκπληκτικός Τόμασον έβαλε 5 απ τος 10 συνεχόμενους πόντους του Προμηθέα και στο 35’ πέρασε μπροστά με 88-95. Οι Γερμανοί δε τα παράτησαν και με καλάθι και φάουλ του Χίνρικς πέρασε μπροστά 1’ πριν το φινάλε. Ο Γκίκας ευστόχησε σε ένα σουτ… προσευχή, ο Σαμάρ απάντησε, όμως την τελευταία λέξη την είπε ο Χογκ, ο οποίος έκανε το 103-104, 22’’ πριν τη λήξη. Στη τελευταία επίθεση από πλευράς γηπεδούχων, έβαλε στοπ ο Κουλμπόκα ο οποίος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και εξασφάλισε την πρόκριση στα πλέι οφ του EuroCup για τους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 22-30, 30-29, 25-22