Γαλατασαράι – ΑΕΚ 71-81: «Βασιλική» εμφάνιση στην Πόλη

Η ΑΕΚ πήρε μεγάλο «διπλό» στην Πόλη στην έδρα της Γαλατασαράι, βγάζοντας διάθεση και πάθος και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον αρχηγό της, Δημήτρη Φλιώνη.

Η «Ένωση» κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να περιορίσει επιθετικά τη Γαλατασαράι, δίχως όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ηλίας Καντζούρης πήρε «άριστα» στο κοουτσάρισμα και στο διάβασμα του αγώνα και στην 3η περίοδο με Παπαδάκη και Στρέλνιεκς «γύρισε» τον διακόπτη και πέταγε… φωτιές μπροστά. Ο Φλιώνης ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Μίτσελ σημείωσε άλλο ένα double-double.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την Γαλατασαράι επιθετικά. Ο Ντίλαν Ένις ήταν η μόνιμη απειλή των Τούρκων και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους.

Ίσως το καλύτερο φετινό παιχνίδι του έκανε ο αρχηγός της «Βασίλισσας», Δημήτρης Φλιώνης που τελείωσε το ημίχρονο με 8 πόντους (με 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 14'37'' συμμετοχής. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο να βρίσκονται 6 φορές ισόπαλες και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια 11 φορές.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο… γκάζι και το τρίποντο του Παπαδάκη στο 22’ οδήγησε τον Ανδρέα Πιστιόλη σε τάιμ άουτ (41-45). Το ματς έγινε… ροντέο και ενώ η Γαλατά απείλησε και ισοφάρισε με Καλοϊάρο στο 26’ (52-52), ο Στρέλνιεκς όμως με τον 14ο πόντο του στο 29’ έστειλε ξανά τη διαφορά στους 6 (55-61).

Η ΑΕΚ συνέχισε την εξαιρετική εμφάνιση και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 7 (59-66), στο 33’. Η Γαλατασαράι αντέδρασε με Καμπάκα και με τον Ρίστι στο 35’ έφερε το ματς στο… καλάθι (66-68). Στο 38’ ο Κένι Γουίλιαμς πέτυχε καθοριστικό τρίποντο που έστειλε τη διαφορά στους 5 (68-73). Ο Ακίλ Μίτσελ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με καλάθι και φάουλ, 1.5 λεπτό πριν το φινάλε και «έγραψε» το 68-75, για να… λήξει το ματς ο Στρέλνιεκς με δύο εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 17-17, 21-26, 14-20