Καρδίτσα – Απόλλων Πάτρας 80-65: «Έσπασαν» το αρνητικό σερί οι Θεσσαλοί και πήραν… ανάσα! (video)

Χρειάστηκε να περάσουν 11 αγωνιστικές για να «γευτεί» και πάλι τη χαρά της νίκης η Καρδίτσα, αλλά τελικά τα κατάφερε, επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 80-65, σημειώνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Basket League.

Απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας στον πρώτο γύρο ξεκίνησε το αρνητικό σερί των 11 ηττών για την Καρδίτσα και απέναντι στην ίδια ομάδα έμελλε να λάβει τέλος, 3,5 μήνες αργότερα. Η θεσσαλική ομάδα υποδέχθηκε του Πατρινούς για την 14η αγωνιστική της Basket League, ούσα ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και χωρίς να χάσει ποτέ το προβάδισμα, έφτασε στη δεύτερη νίκη της στη σεζόν, επικρατώντας με 80-65.

Φτωχό σε σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Καρδίτσα να βρίσκεται μπροστά στο 10’ με 15-12, παρά το γεγονός ότι είχε αποκτήσει μέχρι και προβάδισμα εννέα πόντων (12-3 στο 8’). Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα το ρυθμό τους, όντες ιδιαίτερα εύστοχοι και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 16 (42-26).

Ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Θεσσαλών στην επανέναρξη και μείωσε μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, κάνοντας το σκορ στο 24’ 44-35. Παρ’ όλα αυτά, η Καρδίτσα κάπως «συνήλθε» μετά, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με… αέρα δέκα πόντων (61-51).

Στο τελευταίο μέρος, η ομάδα του Παπανικολόπουλου ανέβασε τη διάφορα στους 18 στα 4’46’’ για το φινάλε, με το αποτέλεσμα ουσιαστικά να έχει κριθεί και να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65