ΠΑΟΚ – Λαύριο 93-68: Παράσταση για έναν ρόλο! (video)

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας στη Θεσσαλονίκη επί του Λαυρίου με 93-68. Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο και κάπως έτσι ο «δικέφαλος του βορρά» έφτασε εύκολα στην όγδοη νίκη του στη φετινή Basket League.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση με το Λαύριο για την 14η αγωνιστική της Basket League, με τον «δικέφαλο του βορρά» να εκτοξεύει τη διαφορά στο ημίχρονο στους 25 πόντους και να «καθαρίζει» ουσιαστικά το παιχνίδι, επικρατώντας τελικά με 93-68 στο «PAOK Sports Arena». Τρομερός ήταν για τους Θεσσαλονικείς ο Γιανίκ Φράνκε, που τελείωσε το ματς με 30 πόντους (18 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο) και 6 ριμπάουντ. Χαμός πλέον στην τέταρτη θέση, με τον ΠΑΟΚ να ανεβαίνει στο 8-6 και να ισοβαθμεί με Κολοσσό, Προμηθέα και Περιστέρι.

Ένα γρήγορο σερί με 12-2 στα πρώτα 2,5 λεπτά ήταν αρκετό για να αποκτήσει ο ΠΑΟΚ τον έλεγχο της αναμέτρησης. Έφτασε μάλιστα τη διαφορά έως τους 18 πόντους (22-4 στο 6’), αλλά το Λαύριο έβγαλε εν τέλει αντίδραση, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 26-17.

Η συνέχεια ήταν… παράσταση για έναν ρόλο. Ο «δικέφαλος του βορρά» επέτρεψε στον αντίπαλό του να σκοράρει μόλις δύο πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου (42-19) και πήγε στα αποδυτήρια με το +25 (57-32), έχοντας ουσιαστικά «καθαρίσει» το παιχνίδι.

Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούν να ειπωθούν για τη συνέχεια. Το σκορ στο 30’ ανέβηκε στο 79-51, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά τη νίκη με διαφορά 25 πόντων (93-68).