EuroLeague Round 21: Πήρε… εκδίκηση από τον Ερυθρό η Παρτιζάν – Νικήτρια στο «θρίλερ» με την Εφές η Μπασκόνια! (video)

Η εξαιρετική εμφάνιση του Λούκα Βιλντόζα στο ντέρμπι του Βελιγραδίου δεν ήταν αρκετή και η Παρτιζάν, που είχε σε γενικές γραμμές καλύτερη εικόνα από τον Ερυθρό Αστέρα, έφυγε με τη νίκη από το «Χάλα Πιονίρ» με 78-79. Τεράστια νίκη για την Μπασκόνια απέναντι στην Εφές στην παράταση σε ένα ματς… NBA! Εύκολα η Μπάγερν την Μπολόνια.

Αναλυτικά οι λεπτομέρειες των αγώνων που ολοκλήρωσαν την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Ερυθρός Αστέρας – Παρτιζάν 78-79

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Βελιγραδίου αναδείχθηκε η Παρτιζάν, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 78-79. Ο Λούκα Βιλντόζα πραγματοποίησε «μαγευτική» εμφάνιση, φτάνοντας στους 26 πόντους, με 4/7 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

Όπως αποδείχθηκε, όμως, αυτό δεν αρκούσε και έτσι η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε στην δέκατη νίκη της στη σεζόν, φτάνοντας τον αποψινό της αντίπαλο, ο οποίος ωστόσο υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, χάρη στο τρίποντο του Νέντοβιτς στο φινάλε, που διαφύλαξε τη διαφορά των τριών πόντων από το πρώτο παιχνίδι!

Ο Ερυθρός δυσκολευόταν αρκετά να βρει λύσεις στην επίθεση στα πρώτα λεπτά και με την Παρτιζάν να είναι καλύτερη σε γενικές γραμμές και στις δύο μεριές του παρκέ, βρέθηκε πίσω με οκτώ πόντους στο 9’ (11-19). Η απάντηση, όμως, ήταν άμεση. Οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 7-0 έως το τέλος της περιόδου, επέστρεψαν στο παιχνίδι μειώνοντας στο καλάθι (18-20).

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς όποτε έκαναν προσπάθεια να ξεφύγουν στο σκορ, έβλεπαν τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα, με κύριο εκφραστή τον Νέντοβιτς που μέτρησε 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ένα καλάθι του Λεσόρ και ένα τρίποντο του Λεντέι, ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, τους οδήγησε στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων (37-45).

Χρειάστηκε να περάσουν 3’10’’ για να βρουν οι φιλοξενούμενοι το πρώτο τους καλάθι έπειτα από την επανέναρξη του αγώνα, ωστόσο αυτό το «μπλακ άουτ» δεν ήταν αρκετό για να τους στερήσει τα «ηνία» της αναμέτρησης, παραμένοντας μπροστά, ύστερα και από το τρίποντο του Έξουμ, με 42-48. Βιλντόζα και Νέντοβιτς έκαναν τα πάντα για να διατηρήσουν την ομάδα του Ιβάνοβιτς σε απόσταση… αναπνοής, σκοράροντας μαζί τους 12 από τους 17 πόντους του Ερυθρού στην τρίτη περίοδο, η οποία τελείωσε με το σκορ στο 54-57.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (62-63) 5’44’’ πριν τη λήξη, παρ’ όλα αυτά όπως και κάθε φορά που πλησίαζαν, σαν να… φοβόντουσαν να περάσουν μπροστά! Η Παρτιζάν διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και παρά τις εύστοχες βολές του Ντόμπριτς που έφεραν το παιχνίδι και πάλι στον πόντο με 1’17’’ για τον φινάλε (71-72), τρεις εύστοχες βολές από Πάντερ και Έξουμ έδωσαν… αέρα τεσσάρων πόντων (71-75) στους φιλοξενούμενους στα 46’’ και τελείωσαν ουσιαστικά τον αγώνα, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 78-79,με το buzzer-beater τρίποντο του Νέντοβιτς, όμως να διατηρεί τον Ερυθρό με πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Βιλντόσα 26, Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Ντόμπριτς 13, Ιβάνοβιτς 2, Νέντοβιτς 23, Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεβ 8, Μπεντίλ 2
ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 20, Αβράμονιτς 3, Πάντερ 6, Σμάιλαγκιτς 7, Παπαπέτρου, Έξουμ 20, Νάναλι 3, Λεσόρ 13, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μαντάρ 5

Μπασκόνια – Αναντολού Εφές 114-111 (παρ.)

Τρίτη διαδοχική ήττα για την Εφές, που είδε τη Μπασκόνια όχι μόνο να επιστρέφει στην τελευταία περίοδο και να οδηγεί το ματς στην παράταση, αλλά και να επικρατεί εκεί τελικά με 114-111. Πρόκειται μάλιστα για ένα ιστορικό σκορ στη EuroLeague, καθώς το σύνολο των 225 πόντων αποτελεί τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στη διοργάνωση!

Τεράστια νίκη για τους Ισπανούς, με τον Κοστέλο να βρίσκεται σε μεγάλο βράδυ και να σημειώνει 33 πόντους. Ανέβηκαν πλέον στο 12-9, ενώ αντίθετα αρνητικό είναι πια το ρεκόρ της ομάδας του Αταμάν, που έπεσε στο 10-11.

Διάθεση για επίθεση και… θέαμα είχαν οι δύο ομάδες, που ανέβασαν αρκετά ψηλά το σκορ ήδη από πολύ νωρίς. Πέρα από ένα αρχικό 6-0 της Μπασκόνια στο πρώτο λεπτό, η διαφορά δεν άνοιξε ιδιαιτέρως, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει μπροστά τους Ισπανούς με 29-28.

Παρόμοια ήταν και η συνέχεια, με τη Εφές όμως να καταφέρνει να περάσει μπροστά έπειτα από τρίποντο του Μπομπουά 1’48’’ για το ημίχρονο (43-46), στο οποίο πήγε προηγούμενη με 48-51.

Η τουρκική ομάδα βρήκε ακόμα καλύτερο ρυθμό στην επανέναρξη, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 23’ (50-60). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν, μειώνοντας στον πόντο (68-69) στο 28’, αλλά μόνο προσωρινά. Οι παίκτες του Αταμάν ξέφυγαν με επτά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (70-77) και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο στο τελευταίο μέρος.

Η Μπασκόνια, όμως, είχε απάντηση και αφού «ψαλίδισε» τη διαφορά, πηγαίνοντας στους τρεις (86-89) με 3’10’’ για το φινάλε, ισοφάρισε σε 93-93 ύστερα από τεράστιο τρίποντο του Μαρίνκοβιτς στα 1’39’’Η Εφές πέρασε μπροστά στα 40’’ με 95-98, με τους Μίσιτς και Λάρκιν να είναι εύστοχοι στις βολές, αλλά ο Χόμες βρήκε στόχο στα 33’’ πίσω από τη γραμμή των 6,75, κάνοντας το σκορ 98-98, με το ματς να οδηγείται εν τέλει στην παράταση!

Εκεί, ο Χάουαρντ με δύο λεπτά να απομένουν, έβαλε μπροστά τους Βάσκους με 108-107, ο Λάρκιν απάντησε με μία βολή και τρίποντο για το 108-111, για να μειώσει και πάλι στον πόντο ο Κοστέλο στα 59’’ και να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του ο ίδιος με δύο εύστοχες βολές στα 22’’ (112-111)! Ο Μπομπουά αστόχησε σε δίποντο στην κρισιμότερη επίθεση της Εφές και κάπως έτσι η Μπασκόνια πήρε τελικά μία μεγάλη νίκη με 114-111, καθώς ο Κοστέλο ήταν και πάλι εύστοχος από τη γραμμή των βολών και ο Πλάις αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια των Τούρκων να οδηγήσουν το ματς σε δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 48-51, 70-77, 98-98, 114-111 (παρ.)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 16, Μαρίνκοβιτς 9, Ντίεζ 5, Τόμπσον 19, Κοτσάρ 5, Ίνοτς 14, Κοστέλο 33, Γκιεντράιτις 7, Χομς 3, Κούρουκς 3
ΕΦΕΣ: Λάρκιν 21, Μπομπουά 19, Σίνγκλτον 3, Μπράιαντ 7, Κλάιμπερν 16, Πλάις 2, Μίτσιτς 19, Μ’Μπαγέ 2, Ζίζιτς 11, Ντάνστον 11

Μπάγερν Μονάχου – Βίρτους Μπολόνια 91-84

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα η Μπάγερν απέναντι στην Μπολόνια, επικρατώντας στη Γερμανία με 91-84. Η ομάδα του Τρινκιέρι είχε τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά, με τον Ρούμπιτ να πετυχαίνει 18 πόντους και να την οδηγεί στην ένατη νίκη της στη σεζόν.

Η Μπάγερν είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, διατηρώντας σταθερά προβάδισμα, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ούσα μπροστά με 22-18. Ανέβασε μάλιστα τη διαφορά στους 11 πόντους στο 17’ (41-30), με την Μπολόνια ωστόσο να μειώνει μέχρι το ημίχρονο στους πέντε, κάνοντας το σκορ 43-38.

Η ανωτερότητα των Γερμανών συνεχίστηκε και στην επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, με τους παίκτες του Τρινκιέρι να έχουν πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και παρά την προσπάθεια των Ιταλών, να φτάνουν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (66-55). Η Μπολόνια δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση, με το παιχνίδι ουσιαστικά να έχει κριθεί 4’ πριν το φινάλε, όταν και η Μπάγερν βρισκόταν με προβάδισμα εννέα πόντων (84-75), φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 66-55, 91-84

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 10, Ουόλντεν 5, Γκιφάι 9, Χάντερ 5, Ρούμπιτ 18, Σίλι 7, Ουίνστον 15, Μπονγκά 6, Γιάραμαζ 6, Βίμπεργκ, Χάρις 7, Γκιλέσπι 3
ΒΙΡΤΟΥΣ: Μπελινέλι 10, Σενγκέλια 8, Χάκετ 12, Οτζελέγε 7, Τεόντοσιτς 14, Κορντινιέ 14, Παγιπολα, Μπακό 8, Ζαιτέ 9, Μίκι 2