Ουνικάχα – ΑΕΚ 88-66: Ολική κατάρρευση μέσα σε 5 λεπτά

Η Ουνικάχα τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην ΑΕΚ, όμως με ένα 5λεπτο ξέσπασμα (επιμέρους 19-2) από το 32’ έως το 37’ υπέταξε την Ένωση, η οποία «ξέμεινε» από ενέργεια και δυνάμεις, λόγω και των απουσιών της.

Παιχνίδι υψηλής έντασης στη Μάλαγα. Οι δυο ομάδες βρίσκοντας συνέχεια κοντά στο σκορ, δίχως όμως να ξεκαθαρίζει μέχρι το τέλος ποιος έχει περισσότερες πιθανότητες να πάρει το ματς. Η «Βασίλισσα» κουράστηκε στο φινάλε και οι Ισπανοί χάρις και στην ατομική ποιότητα των παικτών της έτρεξε ένα σερί 19-2 σε 5 λεπτά και πήρε το ματς.

Το ματς

Έντονος ρυθμός στο παιχνίδι από την αρχή, με τη Μάλαγα στο 5’ να έχει βρει σκορ από όλη τη βασική πεντάδα και να μετράει και 3/3 τρίποντα. Από την άλλη και ο «δικέφαλος» σουτάρει καλά από τα 6.75 αλλά δεν έχει περιορίσει τον εξαιρετικό Τζέντοβιτς. Η «Ένωση» απάντησε στο 6’ με τον Μάιλς και μείωσε στους 4 (19-15). Το δεκάλεπτο έκλεισε με το χειρότερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, με το καλάθι και φάουλ του Σίμα να στέλνει τη διαφορά στους 9 (29-20).

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ έμενε διαρκώς κοντά στο σκορ και με τον Βλάντο Γιάνκοβις στο 12:00 έφτασε στο -4 (29-25). Μάλιστα, το νέο απόκτημα της «Βασίλισσας» έφερε το ματς στα ίσια στο 15’ (31-31). Ο Κέντρικ Πέρι με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανάγκασε τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ με τη διαφορά στους 6 (43-37), δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ έφερε ξανά τα πάντα σε ισορροπία, με τρίποντο του αρχηγού της, Δημήτρη Φλιώνη, στη λήξη της επίθεσης στο 26’ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με Μίτσελ (51-52). Οι Ισπανοί δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και ο Σίμα έφτασε τους 13 πόντους (6/6 δίποντα), ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στους 5 (59-54).

Ο Κένι Γουίλιαμς στο 32’ ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε στον πόντο (59-58), όμως η Ουνικάχα γρήγορα πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τρίποντο του Μπριθουέλα στο 33’ (66-58). Η Μάλαγα με επιμέρους σκορ 19-2 από το 32’ ως το 37’… έτρεξε την ΑΕΚ, η οποία, λόγω και των απουσιών, «ξέμεινε» από ενέργεια και δυνάμεις και υπέστη στην ήττα, στην εκκίνηση του Top 16.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 15-19, 15-15, 13-16