Προμηθέας – Μπούντουτσνοστ 81-72: Νίκη 8αδας για τους Πατρινούς με 30αρη Κουλμπόκα!

Σπουδαία νίκη για τον Προμηθέα στην προσπάθειά του να εξασφαλίσει μία θέση στην πρώτη οκτάδα του ομίλου του στο EuroCup, καθώς με κορυφαίο τον Κουλμπόκα επικράτησε της Μπούντουτσνοστ στην Πάτρα με 81-72.

Εύκολο ήταν το βράδυ του Προμηθέα στην Πάτρα απέναντι στην Μπούντουτσνοστ. Οι Πατρινοί επικράτησαν με 81-72 για την 12η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του EuroCup, πετυχαίνοντας την έβδομη νίκη τους στη διοργάνωση και έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στην πρώτη οκτάδα, ενώ πλέον θα υπερέχουν του σημερινού τους αντιπάλου σε περίπτωση ισοβαθμίας. Τεράστιο παιχνίδι από τον Κουλμπόκα, που σημείωσε 30 πόντους.

Ο Προμηθέας είχε κατά κύριο λόγο τον έλεγχο του παιχνιδιού, διατηρώντας σταθερό ρυθμό στην επίθεσή του. Παρ’ όλα αυτά, αν και κρατούσε το προβάδισμα, δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τη Μπούντουτσνοστ στο πρώτο δεκάλεπτο (20-18), η οποία παρέμενε διαρκώς κοντά.

Αυτό άλλαξε όμως στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν την άμυνά τους και να αποκτούν προβάδισμα εννέα πόντων στο 15’ (31-22), με τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο να παραμένει σε αυτά τα επίπεδα και συγκεκριμένα στους οκτώ (41-33).

Οι Πατρινοί συνέχισαν σε αυτό το τέμπο και στην επανέναρξη, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 21’ (47-35). Οι Μαυροβούνιοι μείωσαν προσωρινά (53-48 στο 24’), ωστόσο ο Προμηθέας έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (63-50).

Στο τελευταίο μέρος, η ομάδα του Χριστόπουλου συνέχισε την πολύ καλή της εικόνα και με το τρίποντο του Σίμπσον με 4’09’’ πριν το φινάλε (77-61) το αποτέλεσμα ουσιαστικά είχε κριθεί. Ο Προμηθέας πήρε τελικά την έβδομη νίκη του στη διοργάνωση, επικρατώντας με 81-72.