Ιωνικός – Προμηθέας 66-74: «Καθάρισε» από νωρίς και έφυγε νικητής από τη Νίκαια! (video)

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη Νίκαια και παρά την προσπάθεια του Ιωνικού να επιστρέψει στο τέλος, έφυγε νικητής με το 66-74. Αυτή ήταν η 7η νίκη για την ομάδα της Πάτρα στη Basket League, έχοντας πλέον θετικό ρεκόρ (7-6).

Η δεύτερη και η τρίτη περίοδος αποδείχθηκαν καθοριστικές για το τελικό αποτέλεσμα στη Νίκαια, με τον Προμηθέα να φεύγει με τη νίκη με 66-74. Ο Ιωνικός προσπάθησε να επιστρέψει στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς όμως αποτέλεσμα, δεχόμενος έτσι την δέκατη ήττα του στη σεζόν. Αντίθετα, οι Πατρινοί πλέον έχουν θετικό ρεκόρ με το πέρας 13 αγωνιστικών στη Basket League, φτάνοντας στο 7-6.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το σκορ στο 10’ να φτάνει στο 22-23 υπέρ των φιλοξενούμενων. Κάπου εκεί, όμως,  ο Προμηθέας ανέλαβε τα «ηνία» του παιχνιδιού και με… όπλο την άμυνα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με δέκα πόντους (35-45).

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά στο 30’ στους 16 πόντους (48-64), «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Ο Ιωνικός προσπάθησε να επιστρέψει στο τελευταίο μέρος, μειώνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο και έτσι υπέστη την ήττα με 66-74.