EuroLeague Round 20: Έγινε της... ανατροπής - Άλωσε την Πόλη η Μπάγερν!

Η... βόμβα της 20ης Αγωνιστικής «έσκασε» στην Πόλη καθώς η Μπάγερν Μονάχου έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της πρωταθλήτριας Εφές, γυρνώντας μάλιστα από το -16. Της... ανατροπής και στη Λιθουανία με τη Ζαλγκίρις να συνεχίζει ακάθεκτη. Νέα και μάλλον καταδικαστική ήττα για την Αρμάνι (73-79) από τη Βιλερμπάν που έχει κάνει «ζημιές».
Αναντολού Εφές – Μπάγερν Μονάχου 81-89

Γεμάτη σκαμπανεβάσματα είναι η ζωή της Εφές Ανατολού αυτές τις πρώτες 20 Αγωνιστικές της Euroleague (10-10), καθώς μετά το μεγάλο διπλό στη Βαρκελώνη την περασμένη εβδομάδα, οι Τούρκοι έχασαν στην έδρα τους και μάλιστα με ανατροπή από τη Μπάγερν Μονάχου που αρχίζει και βρίσκει ρυθμό (8-12). Το ενα σερί διαδεχόταν το άλλο στο πρώτο ημίχρονο της «Sinan Erdem Arena» με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη και τον Ελάιζα Μπράιαντ, να... σέρνει το χορό 11 πόντους (4/4 δίποντα, 3/4 βολές). Στις αρχές της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν τα... ηνία (55-41, 25'), όμως μέχρι να τελειώσει το δεκάλπεπτο, οι Γερμανοί τους είχαν σχεδόν φτάσει ξανά (64-59). Το μομέντουμ έδειχνε Μπάγερν, η σύνδεση με το καλάθι έξω από τη γραμμή των 6,75 ήταν εξαιρετική για το σύνολο του Τρινκιέρι και έτσι οι Βαυαροί έκαναν το 2/2 κόντρα στην Πρωταθλήτρια (την είχαν κερδίσει και στο Μόναχο), στην επανεμφάνιση του Κρις Σίνγκλετον με την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-36, 64-59, 81-89

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 8, Μπομπουά 8, Σίνγκλτον 6, Μπράιαντ 13, Κλάιμπερν 4, Πλάις 11, Μίτσιτς 15, Μ’Μπαγέ 8, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 2
ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 7, Ουόλντεν 4, Ουίνστον 14, Γκιφάι 11, Χάντερ 18, Μπονγκά 4, Γιάραμαζ 10, Βίμπεργκ, Χάρις 2, Ρούμπιτ 14, Γκιλέσπι 5

Ζαλγκίρις - Ερυθρός Αστέρας 71-66

Διπλή ανατροπή έλαβε χώρα στην κατάμεστη Ζαλγκίριο Αρένα σε ένα ακόμη συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς. Η Ζαλγκίρις με άξονες τους Σμιτς και Πολονάρα είχε υπό τον έλεγχό της τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε 38-30 αλλά όταν στην 3η περίοδο πήρε μπροστά η μηχανή σκοραρίσματος του Φιλίπ Πετρούσεβ όλα άλλαξαν υπέρ των φιλοξενούμενων! Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με επιμέρους σκορ 26-12 στο δεκάλεπτο αυτό πήρε τα ηνία του αγώνα (56-50) ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε στο +7 (64-57) δείχνοντας ότι κρατάει γερά τη νίκη στα χέρια της. Όμως μπαράζ τρίποντων της Ζαλγκίρις με τους Ντίμσα και Ουλάνοβας (δύο συνεχόμενα) έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους με σερί 13-0 να προηγηθούν 70-64 και να πάρουν τελικά τη σημαντική νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-30, 50-56, 71-66

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Τέιλορ 2, Λεκάβιτσιους 7, Χέις 6, Σμιτς 10, Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 7, Πολονάρα 10, Ντίμσα 7, Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλάνοβας 13
ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Χόλαντ 3, Βιλντόσα 9, Λαζάρεβιτς 2, Μίτροωιτς 4, Λάζιτς 3, Ντόμπριτς 5, Ιβάνοβιτς, Νέντοβιτς 11, Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 5, Πετρούσεβ 16, Μπεντίλ 8

Αρμάνι Μιλάνο – Βιλερμπάν 73-79

Στο Μιλάνο, η Βιλερμπάν υποχρέωσε την Αρμάνι σε μία ακόμη εντός έδρας, και μάλλον καταδικαστική για τις όποιες ελπίδες είχε να προλάβει την 8αδα της βαθμολογίας. Η παρέα του Ντε Κολό, η οποία έχει κάνει... αρκετές ζημιές έως τώρα στη σεζόν, αν και βρέθηκε να χάνει με 5 πόντους διαφορά (62-57) στο 31ο λεπτό, κατάφερε με μεθοδικότητα και την άμυνά της να προσπεράσει με επιμέρους σκορ 18-8 στα επόμενα επτά λεπτά με 75-70 και να κρατήσει την πολύτιμη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-42, 57-57, 73-79

ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 26, Τόμας, Λουαού-Καμπαρό 16, Μήτρου-Λονγκ, Τονούτ 3, Μέλι 2, Μπάρον 3, Ρίτσι 2, Χολ 12, Χάινς 9, Ντατόμε, Φόιχτμαν