EuroLeague Round 20: Νίκη της Φενέρ με ήρωα Χέιζ-Ντέιβις στην παράταση

Ματσάρα στην «Ulker Sports Arena», με νικητές τους γηπεδούχους απέναντι στη Μονακό, του εκπληκτικού Μάικ Τζέιμς - Απέδρασε από τη Βιτόρια η Μπάρτσα πριν το ντέρμπι με τη Ρεάλ, εύκολα η Μακάμπι, που έχασε όμως τον Λορένζο Μπράουν. Ζορίστηκε, αλλά πήρε τη νίκη η αποδεκατισμένη Βαλένθια.

Φενέρμπαχτσε - Μονακό 98-94
4cbf1478-384b-4bc2-8953-774c074ae98b_1.webp

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά και πήγαιναν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου πόντο-πόντο. Ο Μάικ Τζέιμς για τη Μονακό… ξύπνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με δικό του μάλιστα τρίποντο, έβαλε μπροστά την ομάδα του με +12 (30-42, 17:00) και έβαλε τον 9ο προσωπικό του πόντο.

Η Φενέρ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και ο Μότλεϊ με 6 συνεχόμενους πόντους έφερε τα πάντα σε ισορροπία, για πρώτη φορά στον αγώνα, στο 27:15 (55-55). Στην 4η περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε μπει πλέον σε θέση οδηγού. Ο Νικ Καλάθης, στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους σε 1’15’’ και έφερε την ομάδα του σε +8. Ο Μάικ Τζέιμς πήρε πάνω του την τελευταία κατοχή της Μονακό, έφτασε μέχρι το καλάθι, αστόχησε, αλλά εκεί εμφανίστηκε ο Τζον Μπράουν να μαζέψει το επιθετικό ριμπάουντ και να ισοφαρίσει με 0.4" να απομένουν στο χρονόμετρο, ολοκληρώνοντας ένα 8-0 επιμέρους σκορ για τη Μονακό.

Εκεί, οι δυο ομάδες έπαιξαν συντηρητικά και το μομέντουμ πέρασε στη Φενέρ, όταν μετά από ασίστ του Καλάθη, ο Χέιζ Ντέιβις ευστόχησε σε τρίποντο, 2:09 πριν το τέλος της παράτασης (91-87). Ο Αμερικανός έβαλε άλλους 2 πόντους για να απαντήσει ο Μάικ Τζέιμς (94-91). Ο καθοριστικός Χέιζ Ντέιβις έκοψε στα ίσια τον Τζέιμς σε απόπειρα του τελευταίο για λέι-απ και έγινε καταλυτικός για την ομάδα του. Φυσικά, ο Μάικ Τζέιμς είχε για άλλη μία φορά απάντηση, ευστοχώντας σε τρίποντο 10’’ πριν τη λήξη (96-94).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 17, Μπιρσέν, Ουίλμπεκιν 21, Έντουαρντς, Μαμούτολου, Χέις-Ντέιβις 18, Πίερ, Γκούντουριτς 17, Μπούκερ 8, Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 4

ΜΟΝΑΚΟ: Μπράουν 6, Οκόμπο 9, Λόιντ, Μπλόσομγκειμ 6, Μακουντού, Ντιαλό 13, Μοτιεγιούνας 11, Ουαταρά 19, Χολ 7, Τζέιμς 23

Μακάμπι – Άλμπα Βερολίνου 87-74

Η Μακάμπι πήρε μία εύκολη νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου. Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν τον αγώνα με… πονοκέφαλο, καθώς ο Λορένζο Μπράουν τραυματίστηκε στον αστράγαλο και είναι αμφίβολος για τον αγώνα της επόμενης εβδομάδας (27/01) με τον Ολυμπιακό.

Το κενό του Μπράουν το κάλυψε εντυπωσιακά ο Μπόλντγουιν, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους. Οι γηπεδούχοι… πυροβολούσαν από τα 6.75 με Μπόλντγουιν, Μάρτιν και Ντιμπαρτολομέο και το κοινό της Μακάμπι είχε ήδη «ζεσταθεί». Ο Χίλιαρντ με ακόμα ένα τρίποντο προκάλεσε την... έκρηξη (28-10), με τον Σμιθ να δίνει το σήμα της αντεπίθεσης για τους φιλοξενούμενους και να μειώνει σε 30-18 με 8 σερί πόντους. Ο Προτσίντα μείωσε κι άλλο τη διαφορά (35-28), πριν το 38-28 του ημιχρόνου.

Η Άλμπα προσπάθησε ειδικά στην τελευταία περίοδο να μειώσει και το κατάφερε στο 34’ (67-60), όμως ο Μπόλντγουιν ήταν στον… κόσμο του και μαζί με τον Κόλσον «έγραψαν» το 74-62. Ο Σνάιντερ πάλευε να κρατήσει την Άλμπα στο παιχνίδι με δύο δικά του τρίποντα (76-68), αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις συντηρώντας τη διαφορά κοντά σε διψήφια νούμερα, ενώ ο Μένκο με τρίποντο σφράγισε τη νίκη (83-68 στο 38').

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μπράουν, Μπάλντγουιν 33, Μάρτιν 8, Μένκο 8, Σόρκιν 3, ΝτιΜπαρτολομέο 5, Χίλιαρντ 9, Κοέν 2, Νίμπο 2, Ζιβ 6, Κόλσον 11

ΑΛΜΠΑ: Λο 4, Πρόσιντα 12, Σμιθ 12, Ντελόου 4, Βέτζελ 2, Σνάιντερ 9, Ολίντε 9, Κουμάντζε 6, Τίμαν, Σίκμα 4, Λάμερς 4, Ζούσμαν 8

Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 78-85

Διάθεση για σκοράρισμα και όχι για… άμυνα έδειξαν από νωρίς οι δυο ομάδες. Στο μοναδικό εγχώριο ντέρμπι της αγωνιστικής, Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, μάλιστα με μεγάλο σκορ (28-28). Οι «μπλαουγκράνα» ξέφυγαν στο 16’ με +10 χάρη στους Νάτζι και Χίγκινς (32-42), ο Χόμες απάντησε και μείωσε σε 40-45, για να έρθει ο Μίροτιτς και να «γράψει» το 40-47, σκορ ημιχρόνου.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να ξεφύγει στο β’ ημίχρονο, όμως η Μπασκόνια την «στρίμωξε» χωρίς να καταφέρνοντας να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία, στο 32’ (67-69). Έξι πόντοι του Μίροτιτς και πέντε του Σατοράνσκι ήταν αρκετοί για να ανακτήσουν τη διαφορά των 8 πόντως (75-83) οι Καταλανοί ενώ το τρίποντο του Μάρκους Χάουαρντς, 1’ πριν τη λήξη δεν βρήκε αντίκρισμα.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 7, Ραιέστε, Σεντεκέρσκις 16, Μαρίνκοβιτς 6, Ντίεζ, Τόμπσον 10, Κοτσάρ 10, Ίνοτς 6, Κοστέλο, Γκιεντράιτις 11, Χομς 12, Κούρουκς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 7, Σάνλι 8, Κάλινιτς 9, Σατοράνσκι 11, Λαπροβίτολα 6, Αμπρίνες 3, Χίγκινς 6, Τόμπι 3, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 13, Μίροτιτς 15, Νάτζι 4

Βαλένθια – Παρτιζάν 89-81

Η Βαλένθια των απουσιών και των προβλημάτων πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Ντούμπλιεβιτς και Γουεμπ ήταν εξαιρετικοί για τους Ισπανούς οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (27-18), ενώ στα αποδυτήρια πήγε με προβάδισμα 10 πόντων (47-37).

Στην επανάληψη, η Βαλένθια συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και ανέβασε την διαφορά στο +11 (69-58), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήγε να κάνει επική ανατροπή, αφού 2:56 πριν την λήξη μείωσε στους τέσσερις (80-76).

Η Βαλένθια, όμως στο φινάλε κατάφερε να φτάσει στη νίκη, χάρη σε 6 συνεχόμενους πόντους του Γουέμπ, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική ημέρα, με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για την Παρτιζάν ξεχώρισε ο Ντάντε Έξουμ, που είχε 22 πόντους.

Κατώτερος των περιστάσεων ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος σημείωσε 3 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο, σε 21’ συμμετοχής.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 4 , Πουέρτο 9, Πρέπελιτς 2, Πραντίγια 8, Γουέμπ 17, Λόπεθ - Αροστέγκι 2, Τζόουνς 13, Φεράντο 3, Ράντεμπο 9, Ντούμπλιεβιτς 20, Αλεξάντερ 2, Μαρί.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 7, Αβράμοβιτς, Πάντερ 14, Σμάιλαγκιτς 7, Παπαπέτρου 3, Έξουμ 22, Νάναλι 5, Λεσόρ 8, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 6, Μαντάρ.