Προμηθέας – Λαύριο 74-71: Αγχώθηκε αλλά έφτασε στη 2η σερί νίκη στην Πάτρα! (video)

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα και παρά το γεγονός ότι δεν «εκτόξευσε» τη διαφορά και αγχώθηκε στο τέλος, πήρε τελικά τη νίκη στην Πάτρα με 74-71 απέναντι στο Λαύριο. Έφτασε, έτσι τις 6 νίκες σε 12 αναμετρήσεις στη φετινή Basket League.

Έκανε τα εύκολα… δύσκολα στο τέλος, αλλά εν τέλει επικράτησε ο Προμηθέας στην Πάτρα επί του Λαυρίου. Η ομάδα του Χριστόπουλου κέρδισε με 74-71, έχοντας τον αγώνα στον έλεγχό της σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια και έτσι σημείωσε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στην έδρα της. «Έσβησαν» το αρνητικό τους ρεκόρ πλέον οι Πατρινοί, που έφτασαν στο 6-6 στην 12η αγωνιστική της φετινής Basket League.

Οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμούς στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, γεγονός που τους οδήγησε, για πρώτη φορά στο ματς, σε ένα «ασφαλές» προβάδισμα εννέα πόντων (26-17 στο 10’). Το Λαύριο μείωσε στον πόντο έπειτα από τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Προμηθέας τότε έβγαλε αντίδραση και δεχόμενος μόλις ένα καλάθι στον εναπομείναντα χρόνο, έκλεισε το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (41-29).

Στην επανέναρξη της αναμέτρησης οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να διατηρήσουν το διψήφιο «μαξιλαράκι» που είχαν και το κατάφεραν σχετικά εύκολα, πηγαίνοντας στο τελευταίο μέρος με το +11 (59-48), παρά το γεγονός ότι είχαν βρεθεί και στο +18 (55-37 στο 27’). Ο Προμηθέας μπορεί να είδε τη διαφορά να πέφτει στην ελάχιστη τιμή της (72-71) 16’’ πριν το φινάλε, ωστόσο ήταν σοβαρός και έφτασε στη νίκη με 74-71.