EuroLeague Round 19: Έπαιξε με τη… φωτιά αλλά δεν «κάηκε» η Βαλένθια – Τεράστια νίκη η Εφές στη Βαρκελώνη! (video)

Η Βαλένθια απώλεσε διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο, είδε τη Βιλερμπάν να επιστρέφει στο ματς, αλλά ακόμα και αν αγχώθηκε πήρε τελικά τη νίκη στη Γαλλία. Λάρκιν και Μίσιτς οδήγησαν την Εφές σε μεγάλη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ενώ η Ζαλγκίρις «έκαμψε» την αντίσταση του Μιλάνου στην Ιταλία και η Παρτιζάν… ισοπέδωσε τη Μπασκόνια, που δεν είχε όμως τους Χάουαρντ και Χένρι.

Διαβάστε αναλυτικά για την εξέλιξη των παιχνιδιών που έριξαν την… αυλαία για την δεύτερη ημέρα της 19ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Βιλερμπάν – Βαλένθια 79-83

Η Βαλένθια λίγο έλλειψε να… αυτοκτονήσει στη Γαλλία απέναντι στη Βιλερμπάν. Οι Ισπανοί είδαν τη διαφορά των 15 πόντων του ημιχρόνου να «εξανεμίζεται», ωστόσο έφτασαν τελικά στη νίκη με 79-83. Ανέβασαν έτσι το ρεκόρ τους στο 9-10, με το δεύτερο συνεχόμενο κερδισμένο παιχνίδι τους και συνεχίζουν να κοιτούν με αξιώσεις την οκτάδα.

Η ισπανική ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ανεβάζοντας το ρυθμό της στην επίθεση στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, έφτασε σε ένα προβάδισμα έξι πόντων (16-22 στο 10’). Η ανωτερότητα της Βαλένθια μάλιστα συνεχίστηκε και… κεραυνοβολώντας τη Βιλερμπάν πίσω από τη γραμμή των 6,75 (6/9 3π. στο δεύτερο δεκάλεπτο) πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (37-52).

Οι Γάλλοι, όμως, έβγαλαν αντίδραση στην επανάληψη και με ένα σερί 17-2 έως το 25’ ισοφάρισαν, γυρίζοντας για τα καλά στο παιχνίδι (54-54). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο έχοντας ισχνό προβάδισμα (60-62), αλλά το ματς πλέον είχε γίνει «θρίλερ». Τουλάχιστον μέχρι και το 37’, καθώς τότε οι «νυχτερίδες» σαν να… ξύπνησαν και με σερί 8-0 ξέφυγαν στο +7 (72-79) με 1’11’’ να απομένουν, φτάνοντας έτσι τελικά στη νίκη με 79-83, καθώς τα δύο τρίποντα από Καουντί και Ντε Κολό δεν έφταναν τελικά για να γυρίσουν την κατάσταση υπέρ της Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-52, 60-62, 79-83

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 10, Νουά 2, Καουντί 13, Ντιό 10, Ρισασέ 2, Ντε Κολό 14, Φαλ 12, Λάιτι 3, Ομπασοάν 7, Τζάκσον-Καρτράιτ, Πονς 6
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Πουέρτο 9, Πρέπελιτς 11, Πραντίγια 2, Ουέμπ 8, Λόπεζ-Αροστέγκι 13, Φεράντο 11, Ράντεμπο 13, Ντούμπλιεβιτς 7, Αλεξάντερ 9, Ντε Λαρέα, Μαρί

Μπαρτσελόνα – Εφές 75-80

Τεράστια νίκη για την Εφές στη Βαρκελώνη, όπου επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 75-80. Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 35 λεπτά και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έφευγαν με ένα εύκολο «διπλό», οι Καταλανοί επέστρεψαν, φτάνοντας στους τρεις 26’’ πριν το φινάλε, χωρίς να μπορούν ωστόσο να κάνουν κάτι καλύτερο. Σε μεγάλη μέρα Μίσιτς και Λάρκιν, που είχαν από 17 πόντους. Θετικό πρόσημο και πάλι για την ομάδα του Αταμάν, που ανεβαίνει στο 10-9, ενώ η ομάδα της Βαρκελώνης έπεσε από την κορυφή.

Η Εφές είχε «μπλοκάρει» για τα καλά την Μπαρτσελόνα και αφού «έτρεξε» ένα σερί 9-0 στο πρώτο τρίλεπτο, έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας δεχθεί μόλις εννέα πόντους, αποκτώντας έτσι απόσταση ασφαλείας με 12 (9-21). Οι «μπλαουγκράνα», όπως είναι λογικό, ανέβασαν… στροφές στη συνέχεια, ωστόσο οι παίκτες του Αταμάν διατήρησαν τη διψήφια διαφορά τους ως το ημίχρονο (28-39).

Οι γηπεδούχοι στην επιστροφή τους στο παρκέ προσπάθησαν να «ψαλιδίσουν» την απόσταση και θα τα κατάφερναν, αν δεν είχαν απέναντί τους τον Λάρκιν, ο οποίος με 11 πόντους στην τρίτη περίοδο οδήγησε την τουρκική ομάδα στο +14 (48-62 στο 30’). Οι Καταλανοί, όμως, δεν το έβαλαν κάτω, είχαν… σφυγμό και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι, φτάνοντας στους 3 πόντους (72-75) 26’’ πριν το φινάλε. Η Εφές, ωστόσο, ήταν εύστοχη στις βολές στο τέλος και επικράτησε τελικά με 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 28-39, 48-62, 75-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 10, Σάνλι 6, Βέσελι 4, Κάλινιτς 9, Λαπροβίτολα 4, Αμπρίνες 4, Χίγκινς 17, Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 3, Μίροτιτς 15
ΕΦΕΣ: Λάρκιν 17, Μπομπουά 11, Σίνγκλετον 5, Μπράιαντ 2, Κλάιμπερν 6, Πλάις 12, Μίτσιτς 17, Μ’Μπαγέ 9, Ζίζιτς, Ντάνστον 1

Μιλάνο – Ζαλγκίρις  61-66

Σε καλό… φεγγάρι βρίσκεται η Ζαλγκίρις και το απέδειξε για άλλη μία φορά. Πέρασε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 61-66 από την έδρα του Μιλάνου, σημειώνοντας την τρίτη διαδοχική της νίκη και έτσι ανέβηκε στο 11-8, παραμένοντας σταθερά μέσα στις θέσεις της οκτάδας.

Η Ζαλγκίρις βασιζόμενη στην άμυνά της κατάφερε να φτάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέλος της πρώτης περιόδου (9-19) και παρά την άνοδο του Μιλάνου την διατήρησε εκεί μέχρι και το ημίχρονο (27-37).

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι Λιθουανοί συνέχισαν να κυριαρχούν και βρέθηκαν στο +19 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (40-59), γεγονός που τους παρείχε αρκετή… ασφάλεια ενόψει του φινάλε. Έτσι, παρά το ότι οι Ιταλοί μπόρεσαν να μειώσουν, δεν έφτασαν στην ολική ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 61-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 27-37, 40-59, 61-66

ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 8, Τόμας 5, Λουαού-Καμπαρό 4, Μήτρου-Λονγκ 3, Τονούτ 8, μέλι 4, Μπάρον 11, Ρίτσι 5, Χολ 9, Χάινς 4
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Τέιλορ 2, Λεκάβιτσιους 5, Χέις 16, Σμιτς 13, Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 4, Πολονάρα 3, Ντίμσα 2, Μπουτκεβίτσιους 6, Ουλάνοβας 13

Παρτιζάν – Μπασκόνια 83-65

Η Παρτιζάν ξέσπασε στη… λαβωμένη Μπασκόνια, που δεν είχε τους Χάουαρντ και Χένρι στη διάθεσή της, επικρατώντας κατά κράτος με 83-65. Δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική σε κανένα σημείο η βασκική ομάδα, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να φτάσουν εύκολα στην ένατη νίκη τους στη φετινή EuroLeague.

Η Παρτιζάν μπήκε με το πόδι στο… γκάζι, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τις απουσίες της Μπασκόνια. Αφού έφτασε εύκολα σε προβάδισμα 12 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-17), ήταν σοβαρή και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-36.

Οι Βάσκοι μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα στο 23’ (49-43), αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι καλύτερο. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-50) και έτσι το τελευταίο μέρος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη σερβική ομάδα να φτάνει στη νίκη με το εμφατικό 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 47-36, 67-50, 83-65

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 2, Αβράμοβιτς 7, Πάντερ 12, Σμάιλαγκιτς, Παπαπέτρου 13, Έξουμ 10, Λεσόρ 11, Τριφούνοβιτς 15, Άντζουσιτς 3, Μαντάρ 10
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Ραιέστε 2, Σεντεκέρσκις 7, Μαρίνκοβιτς 16, Ντίεζ 6, Τόμπσον 8, Κοτσάρ 9, Ίνοτς 9, Κοστέλο, Γκιεντράιτις 4, Χομς, Κούρουκς 4