EuroLeague Round 18: Μεγάλη νίκη με επτά απουσίες η Βαλένθια - Με το ζόρι η Μπαρτσελόνα, εύκολα η Παρτιζάν

Η Βαλένθια των 7 απουσιών κέρδισε την Εφές και μάλιστα… εύκολα και έσπασε το «φράγμα» των 8 νικών. - Η Βιλερμπάν παραλίγο να κάνει την έκπληξη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η ποιότητα όμως των Ισπανών… μίλησε στο τέλος. Άνετη επικράτηση για την Μακάμπι εντός έδρας επί της Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς.

Βιλερμπάν – Μπαρτσελόνα 75-82

Η Βιλερμπάν, παρά την απουσία του Ντε Κολό αιφνιδίασε τη Μπαρτσελόνα και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, κατάφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να έχει «κεφάλι» στο σκορ. Οι Καταλανοί έκαναν φοβερό δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραραν σχεδόν 30 πόντους και βρέθηκαν εκείνοι σε θέση οδηγού πριν το ημίχρονο. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η εμφάνιση του Αμπρίνες, που πυροβολούσε πίσω από τα 6.75.

Η Βιλερμπάν, με επιμέρους σκορ 12-0, μετά την επαναφορά, έφερε το ματς στα ίσια και πέρασε και μπροστά, βάζοντας στα… σχοινιά τους «μπλαουγκράνα» (45-44). Από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, το ματς πήγε στον… πόντο. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, με ένα σερί 0-9 και «μπροστάρη» τον Χίγκινς… τούμπαρε το 73-69 σε 73-78. Ο Χίγκινς με την ψυχραιμία του και 8 δικούς του πόντους στο τέλος, σε συνδυασμό με την καλή άμυνα στον Φαλ έδωσαν στην Μπαρτσελόνα το πολυπόθητο «διπλό».

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 17, Πολάιτ, Νουά 4, Καουντί 11, Ντιό 2, Ρισασέ 7, Φαλ 23, Ομπασοάν 4, Τζάκσον-Καρτράιτ 7, Πονς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Σάνλι 4, Βέσελι 4, Κάλινιτς 3, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 14, Χίγκινς 16, Τόμπι, Κούριτς 2, Γιοκουμπάιτις 13, Μίροτιτς 19

Μακάμπι – Παρτιζάν 90-81

6cc77dc4-71c7-4721-a111-9653f2c204bd.webp

Η Μακάμπι επέβαλε από νωρίς το ρυθμό της στον αγώνα και ξεκίνησε με ένα επιμέρους σκορ 12-0. Σε εξαιρετική μέρα ο Κόλσον, ο οποίος τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους. Για τους Σέρβους, ξεχώρισε ο Πάντερ, ο οποίος είχε 12 πόντους πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Παρτιζάν εμφανίστηκε καλύτερη, μείωσε τη διαφορά μέχρι και στους 4 (42-46) στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όμως δεν παρουσίασε πραγματική απειλή. Οι Ισραηλινοί, με τους Μπράουν (22π.) και Νέμπο είχε το «φάρμακο» κάθε φορά που οι Σέρβοι πλησίαζαν, οδηγώντας σε μία -τελικά- άνετη επικράτηση.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Άνταμς 5, Μπράουν 21, Μπάλντγουιν 8, Μάρτιν 13, Σόρκιν 5, ΝτιΜπαρτολομέο 5, Κοέν 4, Χόλινς, Νίμπο 10, Κόλσον 19

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 15, Αβράμοβιτς 15, Πάντερ 22, Σμάιλαγκιτς, Παπαπέτρου 2, Έξουμ 17, Νάναλι 2, Λεσόρ 5, Τριφούνοβιτς 3, Άντζουσιτς, Μαντάρ

Βαλένθια – Αναντολού Εφές 81-71

Τρομερή, ψυχωμένη νίκη από τους Ισπανούς, οι οποίοι είχαν 7 απουσίες! Ο Μούμπρου έφερε μέχρι και παιδιά από τις ακαδημίες για να συμπληρωθεί η 12άδα του αγώνα απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Βαλένθια ακόμα και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-56), με ήρωα τον Πουέρτο που σκόραρε 15 πόντους, και καταπληκτικό, ομαδικό μπάσκετ, επέστρεψε στο ματς και δεν άφησε τους Τούρκους να πιστέψουν ότι θα πάρουν το παιχνίδι.

Ο Γουεμπ σκόραρε 6 συνεχόμενους πόντους στο τέλος και οι Ισπανοί πήραν κεφάλι στο σκορ, μέχρι και με 13 πόντους (75-62) και τελικά οι γηπεδούχοι, χάρη και στη δύναμη της έδρας τους πήραν μια σπουδαία νίκη, κάνοντας τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Πουέρτο 15, Πρέπελιτς 13, Πραντίγια 5, Ουέμπ 14, Λόπεζ-Αροστέγκι 12, Φεράντο, Ράντεμπο 12, Ντούμπλιεβιτς 10, Αλεξάντερ, Μαρί

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 14, Μπομπουά 6, Σίνγκλετον, Μπράιαντ, Κλάιμπερν 15, Πλάις 14, Μίτσιτς 11, Μ’Μπαγέ 8, Ζίζιτς, Ντάνστον 3