EuroLeague Round 18: Πέρασε από το Βελιγράδι η «Βασίλισσα» - Έχουν... σφυγμό οι Γερμανοί!

Με τρομερή απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης περασε από το Βελιγράδι και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρωλίγκας. Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Άλμπα η οποία δείχνει σημεία ζωής, «γκρέμισε» την Μπασκόνια από την κορυφή η Μπάγερν. Φοβερή και τρομερή η Ζαλγκίρις.
Ερ.Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 59-79

Πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Με τον Έντι Ταβάρες να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, η «βασίλισσα» μπήκε από νωρίς σε ρόλο οδηγού στο ματς (16-25, 10'). Ο Νέντοβιτς προσπαθούσε να κρατήσει τον Αστέρα κοντά στο σκορ με σουτ από την περιφέρεια ωστόσο οι Μούσα και Σέρχι Ροντρίγκεθ επανέφεραν το σκορ σε υψηλά επίπεδα για τους Ισπανούς. Όχι για πολύ όμως μιας και οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πήγαν στην ανάπαυλα μόλις στο -4. Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου μάλιστα πέρασαν και μπροστά με ένα σερί 8-0 (42-38) που αφύπνισε όμως του αθλητές του Ματέο οι οποίοι πάτησαν... γκάζι. Το 51-57 του 30' μετέτρεψαν σε 53-71 μέσα σε 6' και ουσιαστικά «κλείδωσαν τη νίκη στο Aleksandar Nikolic Hall.

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Χόλαντ, Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς, Λάζιτς, Ντόμπριτς 11, Ίλιτς, Νέντοβιτς 18, Μάρκοβιτς 5, Κούζμιτς 6, Πετρούσεβ 17
ΡΕΑΛ: Ουίλιαμς-Γκος 9, Κοσέρ, Αμπάλδε 2, Χάνγκα 2, Ροντρίγκεζ 5, Πουαριέ 5, Κορνελί 12, Ταβάρες 17, Γιουλ, Γιαμπουσέλ 8, Μούσα 19

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 34-38, 51-57, 59-79
Άλμπα Βερολίου – Αρμάνι Μιλάνο 83-63

Στη μάχη της... ουράς, η Άλμπα Βερολίνου υποχρέωσε την Αρμάνι σε νέα συντριβή, και την έστειλε στον... πάτο της βαθμολογίας. Και σε αυτόν τον αγώνα το μέγεθος της διαφοράς δεν δείχνει τη... μεγάλη εικόνα όμως ένα ξέσπασμα των Γερμανών ήταν αρκετό για να εκτοξεύσουν το σκορ. Η Αρμάνι δυσκολευόταν να βρει το δρόμο προς το καλάθι στην αρχή του αγώνα σε αντίθεση με την Άλμπα που όταν είδε και τον Λο να παίρνει μπρος, πέρασε ακόμα και με 20 μπροστά (35-25, 16'). Οι Ιταλοί μεώσαν με ένα σερί 8-0, όμως αυτό πήρε τη θέση του από ένα 10-0 των γηπεδούχων (45-33), 20') οι οποίοι επανέφεραν την τάξη. Τα τρίποντα του Μπίλι Μπάρον έκαναν και παλι ντέρμπι το ματς αλλά για λίγο μιας και η Άλμπα με νέο 10-0, κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα
: 19-18, 39-36, 59-51, 74-73
ΑΛΜΠΑ: Λο 17, Σμιθ 16, Ντελόου 2, Βέτζελ, Ματίσεκ, Σνάιντερ, Κουμάντζε 4, Τίμαν 7, Σίκμα 8, Λάμερς 12, Μπλατ 8, Ζούσμαν 9
ΑΡΜΑΝΙ: Ντέιβις 13, Τόμας 4, Λουαού-Καμπαρό 16, Μήτρου-Λονγκ, Τονούτ, Μέλι 8, Μπάρον 9, Ρίτσι 2, Χολ 7, Αλβίτι, Χάινς 1, Φόιχτμαν 3

Μπολόνια - Ζαλγκίρις 77-87

Ούτε ο σοβαρός τραυματισμός του Έβανς δεν φάινεται πως μπορεί να επηρεάσει αυτή τη Ζαλγκίρις, η οποία πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη στη Μπολόνια και σταθεροποιείται στην οκτάδα της βαθμολογίας. Συγκινητικός αλλά μόνος ο Τεόντοσιτς, πολύ καλός στο ντεμπούτο του ο Τόμας.

Οι Λιθουανοί ήταν ανώρτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχτιζαν διψήφιες διαφορές πριν καν συμπληρωθεί η πρώτη περίοδος (6-16, 6-20). Ο Μίλος Τεόντοσιτς πήρε από το χερι τη Βίρτους, η οποία έβγαλε αντίδραση και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο -4 (36-40). Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν όμως το προβάδισμα (39-47) παρά τα τρίποντα των Ιταλών. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες και πήγαιναν χέρι-χέρι μεχρι το 35', ωστόσο κάπου εκεί η Ζαλγκίρις, που είχε περισσότερες λύσεις και μεγαλύτερο πλουραλισμό, βρήκε τα καλάθια που χριεαζόταν και πέτυχε μία σπουδαία νίκη, βλέποντας ακόμα και 4αδα.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 36-40, 60-60, 77-87

ΒΙΡΤΟΥΣ: Παγιόλα 6, Μπακό 7, Ζαιτέ 9, Λούντμπεργκ 3, Σενγκέλια 4, Χάκετ 6, Μίκι 3, Ουίμς 7, Οτζελέγε 11, Τεόντοσιτς 21
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Τέιλορ 10, Λεκάβιτσιους 2, Χέις 2, Σμιτς 17, Μπιρούτις 5, Μπραζντέικις 17, Πολονάρα 2, Ντίμσα 4, Μπουτκεβίτσιους 13, Ουλάνοβας 15
Μπάγερν Μονάχου – Μπασκόνια 92-79

Τον... μπελά της φάινεται πως βρήκε με τους Γερμανούς η Μπασκόνια, η οποία ηττήθηκε και στη Βαυαρία από τη Μπάγερν (92-79) και έπεσε από την κορυφή. Αντίθετα, σε ανόδική πορεία βρίσκονται οι Γερμανοί αφού μετά τον Παναθηναικό, πέτυχαν δεύτερη σερί νίκη και ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Άποντος έμεινε ο Χένρι, έξι δηψήφιους είχε το σύνολο του Τρινκιέρι που σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά από το τρίποντο (58.3 %).

Από τα πρώτα λεπτά η Μπάγερν ήταν σε θέση οδηγού με τη Μπασκόνια να ισοροπεί στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και να μειώνει στο καλάθι (37-35). Οι Γερμανοί όμως ήταν αποφασισμένοι και πατώντας... γκάζι στην τρίτη περίοδο, έχτισαν μεγάλες διαφορές και δεν κινδύνεψαν στο υπόλοιπο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 34-24, 52-44, 75-60, 92-79

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 12, Ουόλντεν 11, Ουίνστον 16, Γκιφάι 11, Χάντερ 11, Μπονγκά 5, Γιάραμαζ 7, Τσίπσερ, Χάρις 6, Ρούμπιτ 13, Γκιλέσπι
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 21, Χένρι, Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 2, Ντίεζ 2, Τόμπσον 13, Κοτσάρ 7, Ίνοτς 6, Κοστέλο 10, Γκιεντράιτις 10, Χομς 3, Κούρουκς 3