Τόφας – ΑΕΚ 82-85 : Πήρε… σκούπα και προκρίθηκε παλικαρίσια στους 16 του BCL! (video)

Γεμάτη ban, απαγορεύσεις, τραυματισμούς, αλλά στο παρκέ… θηρίο! Η ΑΕΚ πέρασε σαν σίφουνας από την Προύσα, νίκησε δίκαια με 85-82 την Τόφας και με 2-0 νίκες προκρίθηκε πανάξια στους 16 του BCL.
Πήρε… σκούπα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη και με τη δεύτερη νίκη της μέσα σε μία εβδομάδα επί της Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη πήρε μία πέρα για πέρα δίκαιη και παλικαρίσια πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League. Εκεί όπου θα τοποθετηθεί στον 3ο Όμιλο της φάσης των 16 με γνωστούς ήδη δύο αντιπάλους, την τουρκική Γαλατασαράι στην οποία προπονητής είναι ο Ανδρέας Πιστιόλης και την ισπανική Ουνικάχα Μάλαγα, δηλαδή δύο από τα φαβορί της διοργάνωσης. Όσο για την 3η αντίπαλο της ΑΕΚ αυτή θα προκύψει από το ζευγάρι Λιμόζ – Λούντβιχσμπουργκ (η Λούντβιχσμπουργκ προηγείται 1-0).
Στα του αγώνα, η «βασίλισσα» ήταν σαφώς καλύτερη της αντιπάλου της και παρότι στο φινάλε έπαιξε με τη... φωτιά λόγω της λειψανδρίας (έμεινε εκτός ο τραυματίας ΜακΓκριφ) και της κούρασης κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Προηγήθηκε στο ξεκίνημα 9-4 (4’) και αντέδρασε σωστά στο πρώτο ξέσπασμα της Τόφας που με τους Τόμπσον και Γκρέι, κρατώντας την ελληνική ομάδα άποντη για 7 λεπτά, προσπέρασε με 18-9 και 20-11. Η είσοδος στον αγώνα του Στρέλνιεκς «νοικοκύρεψε» την ΑΕΚ που απάντησε με 10-0 σερί και προηγήθηκε 21-20 (14’) αλλά και πάλι η Τόφας με τον Ουγκουρλού σκόρερ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 42-38 αφού προηγήθηκε ακόμη και με 8 (39-31).

Η ΑΕΚ όμως ήταν αποφασισμένη για τη νίκη και το έδειξε στην 3η περίοδο. Μίτσελ, Μάιλς και Ουίλιαμς βγήκαν μπροστά και με φοβερές άμυνες η ελληνική ομάδα πήρε αέρα 10 πόντων (57-47) στο 15’ το οποίο όχι απλά διατήρησε αλλά αύξησε στην αρχή της 4ης περιόδου όταν και ξέφυγε 69-55 (33’) και 74-62 με 4,5 να απομένουν για το φινάλε.
Εκει η Τόφας τα έπαιξε όλα για όλα και με ατομικές ενέργειες του Ένις αλλά και βοήθειες του Μιλάκνις έτρεξε σερί 10-0 και πλησίασε σε απόσταση βολής (72-74) για να γίνει το ματς ντέρμπι. Με τρίποντο του Μπουγιουκτουντσέλ οι γηπεδούχοι 1’42’’ πριν το τέλος μείωσαν στον πόντο (75-76), ο Στρέλνιεκς έκανε το 75-78 (1’24’’), ο Ένις ισοφάρισε με τρίποντο 78-78 (1΄12’’) αλλά απάντησε ξανά ο Λετονός με νέο τρίποντο (78-81). Ο Ενις μείωσε γρήγορα σε 80-81, ο Φλιώνης με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 80-83 για να μειώσει 82-83 με βολές ο Μιλάκνις. Ο Φλιώνης με βολές έκανε το 82-85 στα 22’ και ο Μπραιμό έχασε σουτ τριών πόντων αμέσως μετά με τον Μίτσελ να κρατάει ζωντανή την Τόφας με 0/2 βολές στα 12’’ αλλά ο Μιλάκνις έκανε λάθος πάσα στα 10’’ και η ΑΕΚ κράτησε τη νίκη.