EuroLeague Day 17: Τεράστια έκπληξη η Άλμπα - Επίδειξη δύναμης από τη Ζαλγκίρις

Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Άλμπα η οποία κέρδισε σε ένα συγκλονιστικό ματς τη Μπασκόνια, που απέτυχε να «κλέψει» το ματς εις διπλούν – Αγνώριστη Φενέρ, ξεπέρασε το σοκ του τραυματισμού του Έβανς η Ζαλγκίρις και έστησε… πάρτι! Στο τέλος... καθάρισε η Παρτιζάν, μεγάλο διπλό της Βίρτους μέσα στη Βαρκελώνη.

Άλμπα – Μπασκόνια 85-84

6001ff2a-f6b3-4c0b-80e3-92f980692fc9.webp

Οι δυο ομάδες είχαν εξαιρετικό ρυθμό στο παιχνίδι καθόλη τη διάρκεια και βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Η διαφορά έγινε διψήφια μόνο σε τρεις περιπτώσεις, δείχνοντας ότι η Άλμπα είναι αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι, όμως η Μπασκόνια έβρισκε συνεχώς απαντήσεις χάρη στις επιθετικές αρετές των Μάρκους Χάουαρντς και Πιέρια Χένρι.

Οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο «έσφιξαν» τις άμυνές τους, ωστόσο το σκορ εξακολουθούσε να είναι υψηλό και η διαφορά μηδαμινή. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, εκεί που η Μπασκόνια είχε δύο φορές την ευκαιρία να… αποδράσει με τη νίκη, όμως απέτυχε εις διπλούν!

Ο Χάουαρντς αστόχησε σε τρίποντο 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Τζαλίν Σμιθ τον… μιμήθηκε καθώς προκειμένου να μη του μείνει η μπάλα στα χέρια, δοκίμασε ένα σουτ… προσευχή, αστοχώντας. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Χάουαρντς δέχτηκε τρομερό κόψιμο από τον Λάμερς και στα τελευταία 2.6 δευτερόλεπτα του… θρίλερ, το σουτ του Κοστέλο βρήκε σίδερο και η Άλμπα πήρε μια τεράστια νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 54-48, 77-67, 85-84

ΑΛΜΠΑ: Λο 11, Σμιθ 18, Ντελόου, Βέτζελ 6, Ολίντε 11, Κουμάντζε 2, Τίμαν 10, Σίκμα 4, Λάμερς 6, Μπλατ 11, Ζούσμαν 6

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 17, Χένρι 19, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς, Τόμπσον 15, Κοτσάρ 4, Ίνοτς 2, Κοστέλο 3, Γκιεντράιτις 10, Χομς 8

Ζαλγκίρις – Φενέρμπαχτσε 86-66

21233237-6b26-429a-9e99-4255e121f52a_2.webp

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τη Ζαλγκίρις, η οποία είδε τον πρώτο της σκόρερ, Κίναν Έβανς να αποχωρεί χωλαίνοντας, πιθανότατα έχοντας υποστεί ρήξη αχιλλείου.

Παρόλα αυτά, οι Λιθουανοί δεν επηρεάστηκαν και έστησαν… πάρτι απέναντι στη Φενέρ. Η ομάδα του Μακσβίτις πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και επέβαλε το ρυθμό της, ενώ από την άλλη οι Τούρκοι ήταν άστοχοι από τα 6.75, έχοντας ποσοστό χαμηλότερο από 30%.

Η Ζαλγκίρις… καθάρισε το ματς μέσα σε 10 περίπου λεπτά. Από το 18’22’’ μέχρι το 31’16’’ με επιμέρους σκορ 29-10 οι γηπεδούχοι «ξέφυγαν» στο σκορ και προηγήθηκαν μέχρι και με 27 πόντους (67-40, στο 29’35’’), σβήνοντας έτσι τις ελπίδες της Φενέρ για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-30, 67-40, 86-66

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Έβανς 2, Γκιεντράιτις 2, Λεκάβιτσιους 9, Χέις 3, Σμιτς 6, Κρίβας, Μπιρούτις 15, Λουκοσιούνας 2, Μπραζντέικις 17, Ντίμσα 17, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλάνοβας 10

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 8, Μπιρσέν 6, Χαζέρ 5, Ουίλμπεκιν 5, Έντουαρντς 8, Μαμούτολου 6, Χέις-Ντέιβις, Πίερ 4, Γκούντουριτς 6, Μπούκερ 10, Καλάθης 4, Αντετοκούνμπο 4

Μπαρτσελόνα – Βίρτους Μπολόνια 75-83

2fb92794-81fe-48b5-82b5-31fcf2850026_1.webp

Οι Ιταλοί έχοντας «πολυφωνία» στην επίθεση στην αρχή του αγώνα, μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού και με το καλάθι του Τζόρνταν Μίκι στο 9’40’’ ανέβασε τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα σε διψήφιο αριθμό (15-26). Οι Καταλανοί… ξύπνησαν στη δεύτερη περίοδο και μέσα σε 3 λεπτά, με επιμέρους σκορ 11-0 μείωσαν στον πόντο (29-30) 4’25’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, όμως η Βίρτους είχε τις λύσεις επιθετικά να «σπάει» την ψυχολογία των Καταλανών, κυρίως χάρη στον συγκλονιστικό Λούντμπεργκ ο οποίος σκόραρε 20 πόντους!

Η Μπάρτσα, παρά το double double του Λαπροβίτοα (11 πόντοι, 10 ασίστ) δε μπόρεσε να σταματήσει την Βίρτους ούτε όταν πλησίασε στους 3 (70-73, 02’57’’ πριν τη λήξη) καθώς η εμπειρία του Τεόντοσιτς και οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Οτζελέγε έδωσαν στην ομάδα του Σκαριόλο τη νίκη.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 11, Παουλί, Σάνλι 3, Βέσελι 12, Κάλινιτς 4, Λαπροβίτολα 11, Αμπρίνες 9, Χίγκινς 5, Κούριτς 11, Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 9
ΒΙΡΤΟΥΣ:
Μάνιον 3, Παγιόλα 5, Μπακό 8, Ζαιτέ 10, Λούντμπεργκ 20, Σενγκλέλια 5, Μίκι 6, Ουίμς 4, Οτζελέγε 14, Τεόντοσιτς 8

Παρτιζάν - Μονακό 100-80

d306988b-e2e1-40ed-b8e0-a7c9c75f2a76.webp

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε στο τέλος η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τη Μονακό και μάλιστα βάζοντας «κατοστάρα».

Η Παρτιζάν επέβαλε το ρυθμό της από νωρίς και έθεσε τις βάσεις για μια εύκολη νίκη, προηγούμενη με 10 πόντους από το 6’45’’ (19-9). Οι Μονεγάσκοι δεν άργησαν να αντιδράσουν και μόλις στο 14’15’’ με δίποντο του Ουαταρά «έγραψαν» το 32-33 και πέρασαν μπροστά, με επιμέρους σκορ 6-16 από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Σέρβοι, με καταπληκτικό Λεσόρ ο οποίος ήταν πρώτος σε πόντους, ριμπάουντ και βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, ξύπνησαν για τα καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και μέσα σε 2.5 λεπτά, με επιμέρους σκορ 13-3 αύξησαν τη διαφορά στους 11 (79-68) και κατάφεραν να φτάσουν μέχρι και τους 100 παίρνοντας μία πολύτιμη νίκη.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 10, Αβράμοβιτς, Πάντερ 19, Σμάιλαγκιτς 3, Παπαπέτρου 9, Έξουμ 11, Νάναλι, Λεσόρ 21, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 12, Μαντάρ 15