ΑΕΚ – Τόφας 73-70: Τεράστιο άλμα πρόκρισης με… ήρωα Στρέλνιεκς και 1-0 για τη «Βασίλισσα»!

Η ΑΕΚ αγχώθηκε αλλά κέρδισε με 73-70 την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη, σε ένα ματς για «γερά νεύρα», και έκανε τεράστιο άλμα πρόκρισης στο Top 16 του BCL, στην 100η της συμμετοχή στη διοργάνωση!

Η ΑΕΚ στο 100ο παιχνίδι της για το BCL υποδέχτηκε στο Κλειστό των Λιοσίων την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη, πρώην προπονητή του Παναθηναϊκού. Ο αγώνας φάνηκε από νωρίς ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, καθώς η διαφορά δεν ανέβηκε ποτέ σε διψήφιο αριθμό. Στο τέλος, «μίλησε» η… μεγάλη προσωπικότητα του Γιάνις Στρέλνιεκς ο οποίος κέρδισε το ματς… μόνος του, με 8 διαδοχικούς πόντους στα τελευταία λεπτά του ματς, με την «Βασίλισσα» να κάνει το 1-0.

Το ματς

Η ΑΕΚ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, καθώς η Τόφας ήταν ιδιαίτερα εύστοχη και οι Ουγκουρλού, Τανισάν και Γκρέι ευστόχησαν σε τρία συνεχόμενα σουτ από τα 6.75, παίρνοντας… κεφάλι με 9 πόντους στο 4’13’’ (4-13). Η Ένωση με 6 πόντους του Μάιλς και 5 του Στρέλνιεκς και καθοριστικές ενέργειες του Ξανθόπουλου μείωσε τη διαφορά στους 4 (16-20).

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε εξαιρετικά στη δεύτερη περίοδο καθώς μέσα σε 2’50’’ με επιμέρους σκορ 9-1 πέρασε μπροστά με τρίποντο του ΜακΓκριφ (23-21). Ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, έπειτα από το οποίο η Τόφας ανέκτησε τα ηνία και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 2 πόντων (35-37).

Με άλλον… αέρα μπήκε στην επανάληψη η «Βασίλισσα». Με επιμέρους σκορ 16-5 στα πρώτα 7’19’’ του δεύτερου ημιχρόνου, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν προβάδισμα 9 πόντων (51-42)! Οι Τούρκοι μείωσαν στους 3, με τον Ηλία Καντζούρη να καλεί άμεσα τάιμ άουτ (51-48, 28’20’’).

Ο αγώνας πλέον ήταν στην κόψη του ξυραφιού και το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς! Ο Στρέλνιεκς έγινε ήρωας για την ΑΕΚ την κατάλληλη στιγμή! Σε λιγότερο από ένα λεπτό, ο Λετονός σημείωσε 8 διαδοχικούς πόντους και έγραψε το 69-62, 3’49’’ πριν το φινάλε. Ο Τάιλερ Ένις, από πλευράς Τόφας, έκλεψε λίγη από τη δόξα του Στρέλνιεκς, καθώς με δύο συνεχόμενα τρίποντα, έφερε ξανά τη διαφορά στους 3 και ανησύχησε άπαντες στο «δικέφαλο». Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Γκρέι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η «Βασίλισσα» έκανε το 1-0.