EuroLeague Day 16: Πήρε τη «μάχη» με τον Ερυθρό και πατά ξανά κορυφή η Μπαρτσελόνα – 4η σερί ήττα η Φενέρμπαχτσε! (video)

Μεγάλη νίκη για την Μπαρτσελόνα στη Σερβία απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, κερδίζοντας το ματς στην παράταση και επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Με άνεση πήρε το «διπλό» η Άλμπα Βερολίνου στην έδρα της Βιλερμπάν, γυρνώντας στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από 12 αναμετρήσεις! Τέταρτη διαδοχική ήττα για τη Φενέρμπαχτσε που έχασε και από την Μπολόνια.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων που ρίχνουν την… αυλαία του δεύτερου μέρους της 16ης αγωνιστικής στη EuroLeague.

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 94-99 (παρ.)

Χάρη στο τρίποντο-μαγεία του Νίκολα Μίροτιτς ακριβώς με τη λήξη της κανονικής διάρκειας, η Μπαρτσελόνα έμεινε ζωντανή στο Βελιγράδι και στην παράταση πήρε τη νίκη απέναντι στον αποδεκατισμένο Ερυθρό Αστέρα με 94-99. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν δίχως τον Καμπάσο που ακόμη δεν απέκτησε δικαίωμα συμμετοχής, με τον Βιλντόζα να τραυματίζεται στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι Καταλανοί σημείωσαν έτσι την 11η νίκη τους στη διοργάνωση και βρίσκονται και πάλι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά αν και βρέθηκε μπροστά με 11 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου, ο Ερυθρός κατάφερε να επιστρέψει, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα στο 18’ (38-36). Στο ημίχρονο οι Καταλανοί ανέκτησαν και πάλι τα «ηνία», πηγαίνοντας με το σκορ υπέρ τους στο 40-43.

Το ματς πια είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να αποκτήσουν κάποιο ξεκάθαρο προβάδισμα. Οι Σέρβοι τελικά πήραν μία απόσταση ασφαλείας, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 65-57.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +12 στο 32’ (72-60), αλλά οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις 6’ πριν το τέλος (72-68). Έφτασαν, μάλιστα, στην ισοφάριση (79-79) με μεγάλο τρίποντο του Σανλί 1’11’’ μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα. Τρείς εύστοχες βολές από πλευράς Σέρβων έδειχναν να κρίνουν το αποτέλεσμα, αλλά ο Μίροτιτς με buzzer-beater τρίποντο έφερε το ματς εκ νέου στα ίσα, στο 84-84 και το οδήγησε στην παράταση!

Εκεί, με μεγάλα καλάθια από Χίγκινς, Βέσελι και Σατοράνσκι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 89-92, ενώ με 1’48’’ για το φινάλε βρέθηκαν με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (90-94). Ο Ερυθρός δεν κατάφερε να επιστρέψει από αυτό και έτσι υπέστη τελικά την ήττα με 94-99.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 40-43, 65-57, 84-84, 94-99 (παρ.)

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Χόλαντ 7, Βιλντόσα, Λαζάρεβιτς, Μίτροβιτς 18, Λάζιτς, Ντόμπριτς 14, Νέντοβιτς 24, Μάρκοβιτς 3, Κούζμιτς, Πετρούσεβ 24, Μπεντίλ 4

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 3, Σάνλι 10, Βέσελι 10, Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 19, Λαπροβίτολα 7, Αμπρίνες 14, Χίγκινς 15, Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 12

Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 79-91

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Άλμπα Βερολίνου από τη Γαλλία και μάλιστα με σχετική άνεση απέναντι στη Βιλερμπάν, «σπάζοντας» έτσι το σερί των 12 ηττών της στη φετινή EuroLeague. Αν και το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» και έφτασαν στη νίκη με 79-91. Τρομερή εμφάνιση από τον Τζαλίν Σμιθ (21 π.) και τέταρτη νίκη στη σεζόν για τους Γερμανούς, που όμως συνεχίζουν να βρίσκονται στην τελευταία θέση.

Αν και τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης βρήκαν τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, στο 10’ η Βιλερμπάν είχε αποκτήσει προβάδισμα 12 πόντων (27-15). Μέχρι το ημίχρονο, όμως, η γερμανική ομάδα «ψαλίδισε» τη διάφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ούσα μόλις δύο πόντους πίσω (49-47).

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού, ωστόσο, εξελίχθηκε εντελώς διαφορετικά. Η Άλμπα είχε τον πλήρη έλεγχο και έχοντας τακτική επαφή με το αντίπαλο καλάθι, έφτασε στο 30’ να προηγείται με οκτώ πόντους (65-73). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε παρόμοια εικόνα, με τους φιλοξενούμενους να διαχειρίζονται άψογα το υπέρ τους προβάδισμα και να φτάνουν σε μία άνετη νίκη με 79-91.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 9, Νουά 6, Καουντί 14, Ντιό, Τάιους 13, Ντε Κολό 10, Φαλ 5, Λάιτι 4, Ομπασοάν 12, Τζάκσον-Καρτράιτ 6

ΑΛΜΠΑ: Λο 12, Προσίντα, Σμιθ 21, Ντελόου, Βέτζελ 8, Ολίντε 10, Κουμάντζε 2, Τίμαν 14, Σίκμα 2, Λάμερς 12, Μπλατ 3, Ζούσμαν 7

Τα δεκάλεπτα:
27-15, 49-47, 65-73, 79-91

Βίρτους Μπολόνια – Φενέρμπαχτσε 92-88

Ακόμα μία ήττα για τη Φενέρμπαχτσε, τέταρτη διαδοχική, καθώς έχασε και στην Ιταλία από την Μπολόνια με 92-88 και πλέον το ρεκόρ της στη φετινή EuroLeague έχει φτάσει στο 10-6. Δεν ήταν αρκετοί οι 26 πόντοι του Μότλεϊ για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την φανέλα της τουρκικής ομάδας. Σπουδαία νίκη για τους Ιταλούς, που ήταν καταιγιστικοί στην τελευταία περίοδο,  με το ματς να κρίνεται στο τελευταίο λεπτό όταν Παγιόλα και Μπελινέλι ήταν ψύχραιμοι στις βολές, επιτυγχάνοντας έτσι να κερδίσουν για 7η φορά στη διοργάνωση.

Παρά το αρχικό 7-2 από τη Μπολόνια στα πρώτα 2,5 λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, στο 10’ η Φενέρμπαχτσε ήταν μπροστά με 23-25, ενώ στην ανάπαυλα όλα βρίσκονταν στην απόλυτη ισορροπία, με το σκορ στο 46-46.

Παρόμοια διακύμανση παρουσίασε και η συνέχεια του παιχνιδιού, με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με την έναρξη του τελευταίου μέρους να βρίσκει μπροστά την ομάδα του Ιτούδη με το ισχνό 65-68. Εκεί, οι Ιταλοί ανέτρεψαν τα δεδομένα και κατόρθωσαν να φτάσουν τη διαφορά στους επτά πόντους 4’40’’ πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού (83-76). «Καθάρισαν», μάλιστα, την υπόθεση νίκη ανεβάζοντάς την στους δέκα με 2’36’’ να απομένουν (88-78), επικρατώντας τελικά με 92-88.

ΒΙΡΤΟΥΣ: Μάνιον 13, Μπελινέλι 18, Παγιόλα 2, Μπακό 2, Ζαιτέ 14, Λούντμπεργκ, Σενγκέλια 11, Μίκι 11, Ουίμς 12, Τεόντοσιτς 9

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μότλει 26, Μπιρσέν, Ουίλμπεκιν 12, Μαμούτολου 3, Χέις-Ντέιβις 2, Μπιμπέροβιτς, Πίερ 7, Γκούντουριτς 11, Μπούκερ 7, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 8

23-25, 46-46, 65-68, 92-88