Κολοσσός – Περιστέρι 88-82: Η… εκρηκτική 2η περίοδος και το κάρφωμα του Κόφι έδωσαν τη νίκη στους Ροδίτες! (video)

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Κολοσσός στη Ρόδο, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική δεύτερη περίοδο και παρά το γεγονός ότι το Περιστέρι επέστρεψε στο τέλος, πήρε τη νίκη με 88-82, με το κάρφωμα του Κόφι 40’’ πριν το φινάλε να αποδεικνύεται καθοριστικό.

Το Περιστέρι γύρισε από την… κόλαση στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη στη Ρόδο για την εξ αναβολής 9η αγωνιστική της Basket League. Ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 88-82, πραγματοποιώντας τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ το κάρφωμα του Κόφι 40’’ πριν το τέλος, που έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 80-79, ήταν απολύτως καθοριστικό για το τελικό αποτέλεσμα, καθώς η ομάδα του Σπανούλη δεν μπόρεσε να επιστρέψει έπειτα από αυτό. Έτσι, η ομάδα της Ρόδου σημείωσε την πέμπτη νίκη της σε δέκα αγωνιστικές, ενώ το Περιστέρι υπέστη την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυναμικά, έχοντας αρκετά καλό ρυθμό στην επίθεση. Αφού έφτασε σε double σκορ στο 5’ (6-12), έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-25). Ο Όσμπορν, σε αυτό το διάστημα, κρατούσε σχεδόν μόνος τον Κολοσσό στο παιχνίδι, με 10 πόντους, αλλά και τρία φάουλ, που ανάγκασαν τον Ηλία Παπαθεοδώρου να τον περάσει εκτός αγώνα.

Η ομάδα της Ρόδου μπήκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, χάρη στο 8-0 που «έτρεξε» στο πρώτο δίλεπτο, κάνοντας το σκορ 29-25. Προβάδισμα που διεύρυνε σταδιακά στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 47-40 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Κολοσσός έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα στο 21’ (50-40), πηγαίνοντας μέχρι και το +13 στο 26’ (62-49). Διατήρησε, μάλιστα, την απόσταση σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και την έναρξη του τελευταίου μέρους, όπου μπήκε με το σκορ στο 66-56.

Εκεί, ο Ντένμον… σεληνιάστηκε και πετυχαίνοντας επτά πόντους το Περιστέρι μείωσε στους πέντε 6’30’’ πριν το τέλος (73-68). Η ομάδα του Σπανούλη πέρασε μπροστά μετά από ώρα χάρη σε βολές του Μπίλαν, με 1’36’’ να απομένουν (78-79), αλλά ο Κόφι είχε απάντηση και με κάρφωμα έκανε το 80-79, 40’’ πριν το φινάλε. Αυτό αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν και έτσι η ομάδα της Ρόδου πήρε τη νίκη με 88-82.