Περιστέρι - Προμηθέας Πάτρας 88-68: 6η συνεχόμενη νίκη με... σεληνιασμένο Ντένμον! (video)

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη, με άμυνα από «ατσάλι» τον Μάρκους Ντένμον (25 πόντοι, 8 ασίστ) να είναι σχεδόν «άχαστος» και τον Τζούστον να κάνει... πάρτι με 14 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, επικράτησε του Προμηθέα με 88-68 ανεβαίνοντας στο 7-2, με τους Πατρινούς να πέφτουν στο 3-5.
Με την ψυχολογία στα ύψη μετά το μεγάλο διπλό μεσοβδόμαδα επί της Ερτζελία και την πρόκριση στο Play-in τουρνουά του BCL, το Περιστέρι δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την 6η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, επί του Προμηθέα (88-68) για την 10η αγωνιστική της Basket League

Το ματς

Με τον Μάρκους Ντένμον να βρίσκεται σε εκπληκτική μέρα, φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους και τους 16 μέχρι το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα φτάνοντας από νωρίς στο +8 (11-3 στο 6') και στη συνέχεια με σερί 6-0 στο +9 (19-10 στο 10'). Ο Προμηθέας προσπάθησε να μειώσει (21-19 στο 14'), όμως ο Αμερικανός γκαρντ της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε το.. βιολί του και στη 2η περίοδο και με «συμπαραστάτες» τους Μίρο Μπιλάν και Αγραβάνη, το Περιστέρι κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα πριν την ανάπαυλα (38-27 στο 18').
Οι γηπεδούχοι μάλιστα με σερί 9-0 μετέτρεψαν το 38-32 του 19', στη μέγιστη τιμή της διαφοράς (+15), για το 47-32 στο 21', με τον Φρανσίσκο (12 πόντοι, 10 ασίστ) να μπαίνει και αυτός στην... εξίσωση. Οι Κουμπόλκα (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Κάουαν (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ) προσπαθούσαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους «ζωντανούς» στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά επιθετικά έμοιαζαν... αβοήθητοι, με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε το 4ο δεκάλεπτο σε «απόσταση ασφαλείας» (60-48 στο 31'). Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου μάλιστα, ο Αγραβάνης μετά από τρίποντο πανηγύρισε έντονα μπροστά στον πάγκο της πρώην ομάδας του, με τους τόνους να... ανεβαίνουν.
Με τον Τζούστον να κάνει... πάρτι με συνεχείς διεισδύσεις στο 4ο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας και τους 14 πόντους του μετά το 33' (!), το Περιστέρι δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει τα ηνία και να φτάσει τελικά στο ροζ φύλλο αγώνα, με τη διαφορά στο τέλος να εκτοξεύεται και πάνω από τους 20 πόντους (88-67 στο 40').

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-32, 58-48, 88-68