EuroLeague Day 15: Ο Έβανς… εκτέλεσε την Μπάγερν του έξαλλου Τρινκιέρι – «Αυτοκτόνησε» η Μονακό στο Μιλάνο! (video)

Η Ζαλγκίρις επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου στη Λιθουανία με 75-67, για την 15η αγωνιστική της EuroLeague, φτάνοντας τις 8 νίκες, με τον Έβανς να… πετάει φωτιές και τον Τρινκιέρι να αποβάλλεται στην 4η περίοδο! «Αυτοκτόνησε» στο τελευταίο τετράλεπτο η Μονακό στο Μιλάνο, ενώ η Βαλένθια πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα!

Αναλυτικά οι λεπτομέρειες των αγώνων, που έκλεισαν την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Ζαλγκίρις – Μπάγερν Μονάχου 75-67

Η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ’ όλη τη διάρκεια και έφτασε εύκολα στη νίκη επί της Μπάγερν στη Λιθουανία με 75-67. Ανέβασε έτσι το ρεκόρ της στο 8-7 και ισοβαθμεί με Εφές, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ερυθρό Αστέρα, βρισκόμενη στην 9η θέση. Καθοριστικός ήταν ο Κίναν Έβανς, που σημείωσε σχεδόν τους… μισούς πόντους των γηπεδούχων, σταματώντας στους 32!

Η Ζαλγκίρις, χωρίς να ξεφεύγει ιδιαίτερα στο σκορ, διατηρούσε τον έλεγχο στην έναρξη του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (26-21). Παρά το «εκρηκτικό» δίλεπτο της Μπάγερν στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, όπου πραγματοποίησε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 26-28, έως το ημίχρονο οι Λιθουανοί είχαν ανακτήσει πλήρως τα «ηνία» της αναμέτρησης και προηγούνταν με 44-35.

Παρόμοια εικόνα είχε και το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα στο 27’ (56-44), με τους Βαυαρούς από το σημείο αυτό και μετά να μην μπορούν να επιστρέψουν και πάλι στο ματς. Έτσι, η Ζαλγκίρις επικράτησε τελικά με 75-67, σημειώνοντας την 8η νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Ο Αντρέα Τρινκέρι, μάλιστα, ήταν τόσο εκνευρισμένος με τους διαιτητές, που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στην ίδια φάση κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου!

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 44-35, 60-48, 75-67

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Έβανς 32, Γκιεντράιτις 2, Χέις 5, Σμιτς 5, Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 4, Ντίμσα 2, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλάνοβας 18

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουόλντεν 18, Ουίνστον 10, Γκιφάι 10, Χάντερ, Μπονγκά 4, Τσίπσερ 6, Βίμπεργκ, Χάρις, Ρούμπιτ 17, Γκιλέσπι 2

Μιλάνο – Μονακό 79-71

Η Μονακό «αυτοκτόνησε» στην τελευταία περίοδο, δέχτηκε σερί 21-1 στα τελευταία 4’20’’ και υπέστη την ήττα από το Μιλάνο στην Ιταλία με 79-71, αν και είχε βρεθεί μέχρι και στο +17 κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Παραμένει, ωστόσο, στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να νικήσει στη Βαλένθια, έχοντας ρεκόρ 10-5, όπως επίσης και η Φενέρμπαχτσε, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπασκόνια. Πέμπτη νίκη στη σεζόν για το Μιλάνο και μάλιστα δεύτερη συνεχόμενη, μετά από εκείνη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Κορυφαίος για τους Ιταλούς ο Μπάρον με 23 πόντους, ενώ οι 24 του Μάικ Τζέιμς τελικά δεν έφτασαν στους Μονεγάσκους.

Στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατόρθωσε να εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας, με το Μιλάνο να είναι μπροστά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 24-21. Από εκεί και μετά, ωστόσο, η Μονακό ανέβασε «στροφές» και με ένα επιμέρους 10-26 στη δεύτερη περίοδο, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 34-47.

Οι Μονεγάσκοι στο δεύτερο μέρος ανέβασαν τη διαφορά στους 17 (39-56 στο 25’), με τους γηπεδούχους ωστόσο να καταφέρνουν να φτάσουν στην ισοφάριση 2’ πριν το φινάλε (70-70 και να παίρνουν μάλιστα τη νίκη με 79-71, χάρη στο εντυπωσιακό σερί με 21-1, που «έτρεξαν» στα τελευταία 4’20’’! Καθοριστικό το τρίποντο του Μπάρον στα 39’’ που έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους Ιταλούς, από το οποίο η Μονακό δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 34-47, 51-62, 79-71

ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 14, Λουαού-Καμπαρό, Μήτρου-Λονγκ 5, Τονούτ, Μέλι 7, Μπάρον 23, Ρίτσι 11, Χολ 12, Χάινς 6, Φόιχτμαν

ΜΟΝΑΚΟ: Μπράουν 3, Οκόμπο 16, Λόιντ, Μπλόσομγκειμ, Μακουντού, Ντιαλό 10, Μοερμάν, Μοτιεγιούνας 9, Ουαταρά, Χολ 9, Τζέιμς 24

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 84-83

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στην Ισπανία ανάμεσα σε Βαλένθια και Μπαρτσελόνα. Οι «νυχτερίδες» τελικά ήταν αυτές που πήραν τη μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 84-83, αποκτώντας καθοριστικό προβάδισμα 3’ πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού (79-69). Οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν μέχρι και τον πόντο 9’’ πριν το τέλος, αλλά όχι και στην ανατροπή και έτσι υπέστησαν την πέμπτη τους ήττα στη σεζόν, με τον Λαπροβίτολα να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση, με 28 πόντους, αλλά να μην είναι αρκετοί. Στο 7-8 ανέβηκε η Βαλένθια.

Η Μπαρτσελόνα, αν και έφτασε μέχρι το +7 στο 7’ (12-19), είδε τη Βαλένθια να βγάζει αντίδραση με σερί 8-1 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, κάνοντας το σκορ 20-20. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι «πατούσαν» καλύτερα, πήγαν τη διαφορά μέχρι και τους επτά 1’ πριν το ημίχρονο (41-34), με τη λήξη του οποίου τελικά προηγούνταν με 41-38.

Με την επανέναρξη του αγώνα, οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και τρέχοντας ένα επιμέρους 2-10 έως το 25’, πέρασαν μπροστά με 43-48. Στη συνέχεια, όμως οι «νυχτερίδες» επανήλθαν και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ υπέρ τους στο 62-59. Προβάδισμα που διεύρυναν περαιτέρω, φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα 3’26’’ πριν το τέλος (79-69), «καθαρίζοντας» έτσι το παιχνίδι, στο οποίο και τελικά επικράτησαν με 84-83, παρά το γεγονός ότι οι Καταλανοί έφτασαν μέχρι και στον πόντο (81-80) με 9’’ να απομένουν.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-38, 62-59, 84-83

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 11, Κλαβέρ 2, Πουέρτο, Πρέπελιτς 9, Πραντίγια 5, Ουέμπ 9, Λόπεζ-Αροστέγκι 3, Τζόουνς 9, Ράντεμπο 6, Ντούμπλιεβιτς 14, Αλεξάντερ, Ριβέρο 16

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 3, Βέσελι 14, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 6, Λαπροβίτολα 28, Αμπρίνες, Χίγκινς 2, Τόμπι 4, Κούριτς 10, Γιοκουμπάιτις 1, Μίροτιτς 11, Νάτζι