EuroLeague Day 15: Σαν στο… σπίτι του ο Ομπράντοβιτς στην Πόλη

Μεγάλη νίκη πήρε στην επιστροφή του στην «Ulker Sports Arena» η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Άνετες επικρατήσεις για Μπασκόνια και Ρεάλ, σπουδαία νίκη με ανατροπή από τη Μακάμπι.

Φενέρμπαχτσε – Παρτιζάν 72-73

e6afc07d-a8cb-4aa2-af86-1e28f1fcd51d.webp

Στην Πόλη, η Παρτιζάν κέρδισε την Φενέρμπαχτσε σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία απέκτησε πρόσφατα τον Κώστα Αντετοκούνμπο (δεν αγωνίστηκε) έχασε την ψυχραιμία της στο τελευταίο δεκάλεπτο και είδε έναν παλιό της γνώριμο, τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, να παίρνει τεράστιο «διπλό» μέσα στην έδρα της.

Η διαφορά του σκορ δεν… ξέφυγε καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η Παρτιζάν κέρδισε βολές 3 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ο Αβράμοβιτς ευστόχησε στην μία, δίνοντας περιθώριο και για δίποντο στην Φενέρ. Ο Νικ Καλάθης όμως έκανε λανθασμένη πάσα στην επαναφορά, ο Παπαπέτρου έκλεψε τη μπάλα, κέρδισε το φάουλ και αστόχησε και στις 2 βολές, μη επιτρέποντας στους Τούρκους να κάνουν ένα τελευταίο σουτ.

Φενέρμπαχτσε: Μπιρσέν 2, Ουίλμπεκιν 14, Έντουαρντς, Μαμούτολου 3, Χέις-Ντέιβις 9, Πίερ 13, Τζεκίρι 8, Γκούντουριτς 4, Μπούκερ 8, Καλάθης 11

Παρτιζάν: ΛεΝτέι 8, Αβράμοβιτς 6, Πάντερ 12, Σμάϊλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 5, Έξουμ 10, Νάναλι 5, Λεσόρ 12, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 4, Μαντάρ 7

Τα δεκάλεπτα:
19-16, 37-33, 57-51, 72-73

Άλμπα Βερολίνου - Μακάμπι Τελ Αβίβ 70-83

e6289920-85f7-4a82-b855-3b4c0d834f8b_1.webp

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τις Άλμπα και Μακάμπι να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι Ισραηλινοί πάτησαν… γκάζι στα μισά της τρίτης περιόδου και ισοπέδωσαν την «αρμάδα» του Γκονζάλεζ με ένα εντυπωσιακό σερί 5-30! Μετέτρεψαν μέσα σε 14 λεπτά το 60-51 σε 65-81 και έληξαν… πρόωρα το ματς. Οι προσπάθειες των παικτών της Άλμπα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν μάταιες και με το τελικό 70-83 οι Γερμανοί έχασαν το 12ο παιχνίδι στη σειρά!

Άλμπα Βερολίνου: Λο 16, Σμιθ 1, Ντελόου, Βέτζελ 4, Ματίσεκ 2, Σνάιντερ 2, Ολίντε 5, Κουμάντζε 5, Τίμαν 12, Σίκμα 8, Μπλατ 8, Ζούσμαν 7

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Άνταμς 17, Μπράουν 15, Μάρτιν 21, Μένκο 2, Σόρκιν 2, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Χίλιαρντ 9, Κοέν 3, Χόλινς, Νίμπο 5, Κόλσον 7

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-40, 63-61, 70-83

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 90-79

0533673a-6b48-4ca1-a9af-ca06a9cf4869.webp

Άνετη επικράτηση για τους Ισπανούς, οι οποίοι επέβαλαν το ρυθμό τους στο ματς από νωρίς, δεν επέτρεψαν στη Μπολόνια σε κανένα σημείο του ματς να πλησιάσει στο σκορ και ανέβηκε στο 10-5, ενώ οι Ιταλοί «έπεσαν» στο 6-9. Για τη Μπασκόνια ξεχώρισε ο Μαρίνκοβιτς με 22 πόντους και ο Χένρι, σπάζοντας το προσωπικό του ρεκόρ, και μοιράζοντας 13 ασίστ.

Μπασκόνια: Χάουαρντ 7, Χένρι 3, Σεντεκέρσκις 12, Μαρίνκοβιτς 22, Ντίεζ 6, Τόμπσον 6, Κοτσάρ 12, Ίνοτς 10, Κοστέλο 4, Γκιεντράιτις 8, Χομς

Βίρτους Μπολόνια: Μάνιον 11, Μπελινέλι 15, Παγιόλα, Μπακό 8, Ζαιτέ 6, Λούντμπεργκ 7, Σενγκέλια 15, Χάκετ 4, Ουίμς 6, Τεόντοσιτς 7

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 45-31, 63-51, 90-79

Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 92-73

real_-_asvel.webp

Η «Βασίλισσα» επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα εύκολα, καθώς η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να της βάλει δύσκολα. Η Ρεάλ είχε σε καλή μέρα τον Βινσάν Πουαριέ ο οποίος σκόραρε 19 πόντους, με 81.8% ευστοχία (9/11), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νουά με 17 πόντους. Οι Μαδριλένοι ανέβηκαν στο 10-5 και έχουν το ίδιο ρεκόρ με την Φενέρμπαχτσε και τη Μπασκόνια.

Ο Γιαμπουσέλε προσέφερε το highlight της βραδιάς με εντυπωσιακό poster κάρφωμα πάνω στον Άλεξ Τάιους!

Ρεάλ Μαδρίτης: Ουίλιαμς-Γκος 6, Ρούντι, Αμπάλδε 1, Χεζόνια 7, Ροντρίγκεζ 4, Ντεκ 10, Πουαριέ 19, Κορνελί 5, Ταβάρες 8, Γιουλ 10, Γιαμπουσέλ 8, Μούσα 15

Βιλερμπάν: Μάθιους 3, Νουά 17, Καουντί, Ντιό 7, Τάιους 14, Ρισασέ 4, Ντε Κολό 13, Φαλ, Ομπασοάν 10, Τζάκσον-Καρτράιτ 5, Πονς

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 45-34, 70-59, 92-73