Ντιζόν – ΠΑΟΚ 69-74: Στο play-in τουρνουά με φοβερή ανατροπή!

Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και με τη νίκη απέναντι στη Ντιζόν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του BCL, συνεχίζει τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις στα play in!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 16 πόντους, όμως με τους καταπληκτικούς Χαντς και Φράκε και με τεράστια ψυχικά αποθέματα, συνεχίζει την ευρωπαϊκή του πορεία, καθώς μπαίνει στο play in τουρνουά του Basketball Champions League.

Η Ντιζόν πήρε προβάδισμα 6 πόντων από νωρίς, όμως η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέτρεψε τη διαφορά χάρη στους Φράκε και Χαντς και στο 9’ οι Θεσσαλονικείς προηγούνταν με 12-18.

Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε μόλις για 3 λεπτά καθώς στο 12΄ οι Γάλλοι με καλάθι του Γκάβιν Γουέαρ διαμόρφωσαν το 18-21. Από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι… έτρεξαν σερί 11-0 και ξέφυγαν από τον ΠΑΟΚ με +8 (29-21). Ο «δικέφαλος» από το 9’ μέχρι το 19’ σκόραρε μόλις 8 πόντους και η Ντιζόν εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και έβαλε στα… σχοινιά τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το 40-28, σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ στην αρχή της επανάληψης μείωσε τη διαφορά στους 6 (44-38) , όμως οι Γάλλοι με 10-0 ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 16 (54-38) και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, όμως η ομάδα του Λυκογιάννη είχε ξανά την απάντηση!

Ο «καυτός» Φράνκε έδωσε το σήμα της αντεπίθεσης και ακολούθησαν οι Ράιλι και Χαντς, ώστε το 54-38 της 3ης περιόδου να γίνει μέσα σε 8 λεπτά 56-57! Το κερασάκι στην τούρτα για τον ΠΑΟΚ το έβαλε ο Ράιλι, με τρίποντο 47 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή του «δικεφάλου» (65-72).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 26-10, 14-18, 15-28