Προμηθέας – Χάποελ Τελ Αβίβ 83-100: 0-22 σερί σε 6 λεπτά και νέα συντριβή με 100άρα!

Ο Προμηθέας «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε… βαριά ήττα από την Χαποέλ Τελ Αβίβ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Eurocup.

Οι Πατρινοί μπήκαν στον αγώνα με σκοπό να επιβάλλουν το ρυθμό τους και εν μέρει το κατάφεραν, με ένα σερί 7-0 στα πρώτα 3:35 λεπτά του αγώνα. Το προβάδισμα αυτό έκανε «φτερά» με την αντεπίθεση να μην αργεί να έρθει από τη Χάποελ Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί με 10-0 σερί έφεραν «τούμπα» το ματς μέσα σε 4 λεπτά (10-12 μετά από 8 λεπτά παιχνιδιού). Ο Μουράτος με 2/2 τρίποντα προσπάθησε να φέρει ξανά σε ισορροπία το σκορ και η α’ περίοδος έληξε 15-14.

Η διαφορά στο σκορ δεν ξεπερνούσε τους 2 πόντους ακόμη και στο 2ο δεκάλεπτο, μέχρι το τρίποντο του Τανούλη στο 11:42 (21-18), το οποίο όμως βρήκε απάντηση αμέσως από τον Τζόρνταν Μακ Ρέι (21-21). Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο ακόμα και όταν μία από τις δύο ομάδες προσπαθούσε να αυξήσει τη διαφορά και έτσι το ημίχρονο έληξε με 32-37, με κορυφαίους τον Τανούλη για τον Προμηθέα και τον Ονουάκου για τη Χάποελ.

Εφιαλτικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο για τον Προμηθέα! Η Χάποελ έκανε «πάρτι» στο γήπεδο, το 32-37 του πρώτου ημιχρόνου έγινε 32-55 μέσα σε 4’11’! Ονουάκου και Μακ Ρέι, με 7 και 11 πόντος αντίστοιχα στην 3η περίοδο έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση. «Τρικυμία» για τους Πατρινούς οι οποίοι φαίνονταν ανήμποροι να αντιδράσουν στο επιθετικό «κρεσέντο» των φιλοξενούμενων και έπρεπε στην τελευταία περίοδο να καλύψουν διαφορά 20 πόντων (53-73), ελπίζοντας σε ένα… θαύμα!

Ο Τζο Γιανγκ στην επιστροφή του στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις με τον Προμηθέα μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε, προσπάθησε να βοηθήσει την ομάδα του, έβαλε  όμως ήταν απελπιστικά μόνος. Καταπληκτική εμφάνιση από Μακ Ρέι και Μάνφορντ με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα!

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 17-23, 21-36, 30-27