Ολυμπιακός – Βαλένθια 59-65: «Λύγισαν» στο τέλος οι ερυθρόλευκες (video)

Ακόμα μία ήττα για τον Ολυμπιακό στη φετινή Euroleague Women. Οι «ερυθρόλευκες» αν και είχαν τον έλεγχο για 3,5 περιόδους, «λύγισαν» τελικά στα τελευταία πέντε λεπτά και έχασαν από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ με 59-65. Αυτή ήταν η 7η ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες.

Δυστυχώς ο Ολυμπιακός υπέστη άλλη μία ήττα στη φετινή Euroleague Women, καθώς αν και οι παίκτριες της ομάδας του Πειραιά είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης για 35’, έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο φινάλε και έχασαν από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ με 59-65. Έτσι, έφτασαν τις επτά ήττες σε ισάριθμους αγώνες και πλέον πρέπει να «ανέβουν έναν γολγοθά» για να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τελικά μία ασφαλή απόσταση επτά πόντων στο 7’ (20-13) και να προηγείται στο τέλος της με 27-21.

Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την καλή εμφάνιση, διατηρώντας σταθερά το υπέρ τους προβάδισμα. Έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση και βγάζοντας σωστές άμυνες, πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων πόντων και το σκορ στο 39-35.

Μάλιστα, με την επανέναρξη της αναμέτρησης, η ομάδα του Πειραιά έφτασε μέχρι και το +10 στο 25’, τρέχοντας ένα σερί 11-5 στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, κάνοντας το σκορ 50-40. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός, διατηρώντας την αυτοπεποίθησή του στα ύψη, βρισκόταν μπροστά με 53-46.

Εκεί, η Βαλένθια κατάφερε να ισοφαρίσει 3’36’’ πριν το φινάλε (59-59) και μάλιστα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα μετά την πρώτη περίοδο στα 2’31’’, πηγαίνοντας στο +4 και στο 59-63. Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπόρεσαν να βρουν «αντίδοτο» στο ξέσπασμα της ισπανικής ομάδας και τελικά ηττήθηκαν με 59-65.