EuroLeague Day 14: Με... σπασμένα φρένα η Μπασκόνια, έκανε το 2/2 στην Τουρκία - Πήραν τα «θρίλερ» Βίρτους και Παρτιζάν! (video)

Κλείσιμο της «διαβολοβδομάδας» στην EuroLeague με την δεύτερη... πράξη της 14ης αγωνιστικής, εκεί που η Μπασκόνια συνεχίζει με «σπασμένα φρένα» την ξέφρενη πορεία της, αφού μετά την Αναντολού Εφές, τιμώρησε στην Κωνσταντινούπολη και την πρωτοπόρο Φενέρμπατχσε του Δημήτρη Ιτούδη! Μεγάλες νίκες στο... νήμα για Παρτιζάν, Βίρτους Μπολόνια και Μονακό!
Σχετικά Άρθρα

Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια 70-76

Φοβερή και τρομερή Μπασκόνια, πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Φενέρμπαχτσε, κάνοντας το 2/2 στην Κωνσταντινούπολη! Οι Βάσκοι έφτασαν τις 4 συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα, ανεβαίνοντας στο 9-5 και δείχνοντας ότι θα αποτελέσουν πολύ σοβαρό διεκδικητή μιας θέσης στα play off... Η «αρμάδα» του κόουτς Πεναρόγια είχε ένα εκπληκτικό διάστημα από το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, μέχρι και την ανάπαυλα, όπου αρχικά έτρεξε ένα επιμέρους 5-18 για να μετατρέψει το 8-8 σε 13-26 και στη συνέχεια να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά, μέχρι και το +19 (33-52) στο τέλος του ημιχρόνου! Η Φενέρ επέστρεψε και μείωσε μέχρι και στους 4 πόντους στην 3η περίοδο (56-60), αλλά και λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (70-74), όμως οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και έφυγαν με ένα τεράστιο διπλό, σε μια... ονειρική εβδομάδα γι' αυτούς!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο... συνήθης ύποπτος Μάρκους Χάουαρντ, με 15 πόντους, ενώ κορυφαίος για την Μπασκόνια ήταν ο Πιέρια Χένρι που κατά κάποιον τρόπο πήρε την... εκδίκησή του από τον Δημήτρη Ιτούδη, που το καλοκαίρι τον είχε «κόψει» από το ρόστερ των Τούρκων. Στα αξιοσημείωτα, η εξαιρετική εμφάνιση του Νικ Καλάθη, που τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ (ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ), ξεπερνώντας τους 3.000 πόντους και πιάνοντας ένα εκπληκτικό «milestone» στα Κύπελλα Ευρώπης

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-52, 56-67, 70-76

Φενέρμπαχτσε: Μπιρσέν 2, Χαζέρ, Έντουαρντς 10, Ακπινάρ, Μαμούτολου 11, Χέις-Ντέιβις, Πίερ 10, Τζεκίρι 12, Γκούντουριτς 12, Μπούκερ, Καλάθης 11

Μπασκόνια: Χάουαρντ 15, Χένρι 13, Σεντεκέρσκις 8, Μαρίνκοβιτς 5, Τόμπσον 4, Κοτσάρ 10, Ίνοτς 9, Κοστέλο μ10, Γκιεντράιτις, Χομς 2

Παρτιζάν Βελιγραδίου - Αναντολού Εφές 82-79

Έβγαλε αντίδραση μετά τις 5 συνεχόμενες ήττες η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης Αναντολού Εφές, ανεβαίνοντας στο 5-9. Οι Σέρβοι πανηγύρισαν μετά από ένα μήνα στην EuroLeague, την ώρα που οι Τούρκοι έκαναν το 0/2 στην «διαβολοβδομάδα και έπεσαν στο 7-7. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα, με την ομάδα του Αταμάν όμως να ανατρέπει την κατάσταση και να φτάνει μέχρι και το +10 στα μέσα της 3ης περιόδου (34-44).

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς όμως έκαναν την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο και πήραν το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, χάρη σε καλάθια των Έξουμ, Νάναλι και Πάντερ, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 18 πόντους έκαστος! Δεν έφτασε ο εκπληκτικός Μπομπουά που σημείωσε 30 πόντους για τους φιλοξενούμενους...
Τα δεκάλεπτα: 14-10, 28-37, 53-54, 82-79

Παρτιζάν: Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 4, Πάντερ 18, Σμάιλαγκιτς 7, Παπαπέτρου 2, Έξουμ 18, Νάναλι 18, Λεσόρ 13, Τριφούνοβιτς 2, Μάνταρ

Αναντολού Εφές: Μπομπουά 30 (7/9 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπράιαντ, Κλάιμπερν 7, Τέιλορ, Πλάις 2, Μίτσιτς 14, Εμπαγέ 4, Πολονάρα, Ζίζιτς 20, Ντάνστον 2
Βίρτους Μπολόνια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 78-73

Η Βίρτους με τρομερή ανατροπή στο τέλος, πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με την Μακάμπι και έκανε το 2/2 στην «διαβολοβδομάδα», ανεβαίνοντας στο 6-8 και ρίχνοντας τους Ισραηλινούς στο 7-7. Οι Ιταλοί έτρεξαν ένα απίστευτο 13-0 σερί στην 4η περίοδο, μεταρέποντας το 59-66, σε 72-66 και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος, δείχνοντας ότι έχουν το σθένος να ξαναμπούν στο... κόλπο της 8αδας. Κορυφαίοι για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο οι πρώην «ερυθρόλευκοι» Τεόντοσιτς (15 πόντοι, 6 ασίστ) και Χάκετ (15 πόντοι), ενώ από πλευράς Μακάμπι «διασώθηκε» ο Λορέντζο Μπράουν με 18 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-41, 57-60, 78-73

Βίρτους Μπολόνια: Κορντινιέ 7, Λούντμπεργκ 7, Σενγκέλια 12, Χάκετ 15, Τεόντοσιτς 15, Παγιόλα 5, Μπακό 5, Ζαιτέ 7, Ουίμς 5

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Μάρτιν 6, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Χόλινς, Νίμπο 11, Άνταμς 9, Μπράουν 18, Σόρκιν 7, Χίλιαρντ 2, Κοέν 7, Κόλσον 10
Μονακό - Άλμπα Βερολίνου 92-89

Με ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο του Έλι Οκόμπο, η Μονακό επικράτησε της Άλμπα και «πάτησε» την κορυφή της EuroLeague, πιάνοντας την Φενέρμπαχτσε στις 10 νίκες, όσες έχει πλέον και η Μπαρτσελόνα! Από την άλλη, η Άλμπα γνώρισε την 11η συνεχόμενη ήττα της, ισοφαρίζοντας το 7ο χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης και υποχώρησε στο 3-11, ούσα πλέον μόνη στον «πάτο» της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι έδειχναν πως εύκολα ή δύσκολα θα φτάσουν στη νίκη, διατηρώντας ένα προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους, σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως ένα ξέσπασμα των Βερολινέζων στο 4ο δεκάλεπτο (επιμέρους 2-13 για να μετατρέψουν το 77-67 σε 79-80) έκανε τα τελευταία λεπτά να μοιάζουν με... θρίλερ.

Η Μονακό ξαναπήρε το προβάδισμα (83-80), όμως Τίμαν και Λάμερς δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν σε 89-89, μόλις 17'' πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση όμως «μίλησε» η ποιότητα και το ταλέντο του Έλι Οκόμπο, ο οποίος «χόρεψε» τον αντίπαλό του και με ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο χάρισε στην ομάδα του τη νίκη!

Μονακό: Οκόμπο 11, Μπλόσομγκειμ 16, Ντιαλό 20, Χολ 10, Τζέιμς 8, Μπράουν 5, Μοερμάν 3, Μοτιεγιούνας 10, Ουαταρά 5, Στραζέλ 4

Άλμπα Βερολίνου: Λο 14, Ολίντε 7, Τίμαν 14, Λάμερς 14, Ζούσμαν 2, Προσίντα, Σμιθ, Ντελόου 3, Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 15, Σίκμα 6, Μπλατ 11