EuroLeague Day 13: «Δήλωση» 8αδας από την Μπασκόνια στο... σπίτι της Εφές, πέρασε από το Μονακό η Μπαρτσελόνα! (video)

Πράξη δεύτερη για την 13η αγωνιστική στην EuroLeague με την Μπασκόνια να παίρνει τεράστιο διπλό... 8αδας μέσα στην έδρα της Πρωταθλήτριας Ευρώπης Αναντολού Εφές, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί της! Επέστρεψε στις νίκες η Μπαρτσελόνα, που πέρασε από το «Πριγκιπάτο», όπως και η Βίρτους Μπολόνια, επί της ουραγού Άλμπα.

Αναντολού Εφές - Μπασκόνια 78-83

Τι και αν η Μπασκόνια βρέθηκε πίσω με -15 (39-24) στο 2ο δεκάλεπτο μέσα στην Κωνσταντινούπολη, οι Βάσκοι κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και τη νίκη στην έδρα της Πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές! Οι Τούρκοι μάλιστα βρίσκονταν σε τροχιά ανόδου, προερχόμενοι από 5 σερί νίκες, όμως... υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της εξαιρετικής ομάδας που έχει φτιάξει ο Χουάν Πεναρόγια, στο 2ο ημίχρονο και έμειναν στο 7-6.

Η Μπασκόνια, έτρεξε ένα επιμέρους 12-35 (!) μετατρέποντας το 46-33 του 20ου λεπτού σε 58-68 στις αρχές της 4ης περιόδου, φτάνοντας τελικά στη νίκη, παρά το ότι οι Τούρκοι επέστρεψαν και ισοφάρισαν λίγο πριν το φινάλε. Ο Γκιεντράιτις όμως σκόραρε με απίθανο τρίποντο στη λήξη του χρόνου επίθεσης, κάνοντας το 76-81, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κρίνοντας οριστικά και την έκβαση του αγώνα. Οι Βάσκοι που είχαν κορυφαίο τον... συνήθη ύποπτο Μάρκους Χάουαρντ με 19 πόντους, ανέβηκαν στο 8-5 και δείχνουν να εδραιώνουν τη θέση τους στην 8αδα.
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-36, 58-64, 78-83

Αναντολού Εφές: Μπομπουά 10, Μπράιαντ 5, Κλάιμπερν 15, Τέιλορ 2, Πλάις 6, Μίτσιτς 17, Μ’Μπαγέ 16, Πολονάρα 3, Ζίζιτς 4, Ντάνστον

Μπασκόνια: Χάουαρντ 19, Ραιέστε, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς 18, Τόμπσον 8, Κοτσάρ 6, Ίνοτς 4, Κοστέλο 6, Γκιεντράιτις 11, Χομς 5, Κούρουκς

Μονακό - Μπαρτσελόνα 63-69

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, παίζοντας εκπληκτική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κατάφερε να κρατήσει πολύ χαμηλά την Μονακό του Μάικ Τζέιμς και να φύγει νικήτρια από το «Πριγκιπάτο», ανεβαίνοντας στο 9-4 και «πιάνοντας» την αντίπαλό της στη βαθμολογία. Μάλιστα οι μόλις 63 πόντοι που σημείωσε η Μονακό, αποτελούν αρνητικό ρεκόρ, καθώς είναι οι λιγότεροι που έχει πετύχει σε ματς μέχρι σήμερα στην (μικρή) παρουσία της στην Ευρωλίγκα, από πέρσι που πρωτοεμφανίστηκε στην διοργάνωση.

Οι Καταλανοί πήραν από το ξεκίνημα ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο στην 3η περίοδο εκτόξευσαν μέχρι και το +18 (40-58), εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Τζόρνταν Λόιντ και έφτασαν τελικά με σχετική άνεση στην νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ο Νίκολα Μίρτοτις με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους, την ώρα που ο Τζέιμς έμοιαζε... αβοήθητος επιθετικά για τους Μονεγάσκους

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69

Μονακό: Μπράουν, Οκομπό 5, Μπλόσομγκεϊμ 7 , Ντιάλο 4, Μοερμάν 10, Μοτιεγιούνας 11, Ουαταρά, Στράζελ, Χοκ 8, Τζέιμς 16 (6/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη)

Μπαρτσελόνα: Ντα Σίλβα 3, Σανλί 5, Βέσελι 8, Κάλινιτς 5, Σατοράνσκι 8 , Λαπροβίτολα 7, Χίγκινς 9, Τόμπι 3, Κούριτς 6 , Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 15 (3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Βίρτους Μπολόνια - Άλμπα Βερολίνου 85-76
Οι Ιταλοί επικράτησαν της ουραγού της βαθμολογίας Άλμπα (3-10) και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, ανέβαίνοντας στο 5-8, με τους Γερμανούς να γνωρίζουν τη 10η συνεχόμενη ήττα τους στην φετινή Ευρωλίγκα. Στο ξεκίνημα το ματς πήγαινε πόντο πόντο, όμως στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έφτασαν σε διψήφιες διαφορές, τις οποίες διατήρησαν μέχρι το τέλος, χωρίς ουσιαστικά να απειληθούν ιδιαίτερα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γουίμς (16π.), Τζαϊτέ (13π, 6 ριμπάουντ), Χάκετ (13π, 4 ασίστ) και Τεόντοσιτς (11π, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ) ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σίκμα (16π, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σμιθ (12π) και Κουμάτζι (11π. 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-29, 63-52, 85-76

Βίρτους Μπολόνια: Κορντινιέ 4, Παγιόλα 2, Μπακό 10, Τζαϊτέ 13, Λούντμπεργκ 2, Σενγκέλια 9, Χάκετ 13, Μίκι 5, Γουίμς 16, Τεόντοσιτς 11

Άλμπα Βερολίνου: Λο 4, Πρόσιντα 5, Σμιθ 14, Ντέλοου 3, Ολίντι 11, Κουμάτζι 11, Τίμαν 4, Σίκμα 16, Λάμερς 2, Μπλατ, Ζούσμαν 6