USK Πράγας – Ολυμπιακός 95-63: Κολλημένες στο… μηδέν οι «ερυθρόλευκες»! (video)

Ακόμα μία ανεπιτυχής προσπάθεια του Ολυμπιακού να πετύχει την πρώτη του νίκη στη Euroleague Women. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν κατά κράτος στην Πράγα από την USK με 95-63  και παραμένουν τελευταίες στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης, χωρίς νίκη.

Με «άδεια» χέρια έφυγε και από την Τσεχία ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπόρεσαν να δυσκολέψουν σε κανένα σημείο την USK Πράγας και έχασαν με 95-63 στην 6η αγωνιστική της Euroleague Women. Παραμένουν έτσι χωρίς νίκη στη φετινή διοργάνωση, αλλά και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου.

Ο Ολυμπιακός «πατούσε» σχετικά καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με double σκορ στο 5’ (5-10). Έπειτα, όμως, η ελληνική ομάδα φάνηκε πως έχασε τη συγκέντρωσή της σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα τα δεδομένα να αλλάξουν και την USK Πράγας να είναι μπροστά στο 10’ με 20-13.

Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα υπέρ της τσέχικης ομάδας στο 13’ (24-13), ενώ μέχρι το 17’ είχε φτάσει μέχρι και τους 18 πόντους (40-22). Έως το ημίχρονο οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να ανεβάσουν λίγο το ρυθμό τους, κάνοντας το σκορ 44-32.

Έπειτα από τρία λεπτά παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο, οι Τσέχες βρέθηκαν μπροστά με 57-37, σκορ από το οποίο η ομάδα του Πειραιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ. Η συνέχεια της αναμέτρησης είχε περισσότερο τυπικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να ηττάται στο τέλος με το ισοπεδωτικό 95-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63