Προμηθέας Πάτρας – Απόλλων Πάτρας 80-71: Κυρίαρχη στο ντέρμπι της πόλης η ομάδα του Χριστόπουλου! (video)

Στο ντέρμπι της Πάτρας ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Απόλλωνα για την 9η αγωνιστική της Basket League, ο γηπεδούχοι επικράτησαν σχετικά εύκολα με 80-71, χάρη στην εκπληκτική τρίτη περίοδο που πραγματοποίησαν. Επέστρεψε έτσι στις νίκες η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Σε ντέρμπι ενός… ημιχρόνου εξελίχθηκε το παιχνίδι της Πάτρας. Ο Προμηθέας υποδέχθηκε τον Απόλλωνα για την 9η αγωνιστική της Basket League και επικράτησε με 80-71, χάρη στο φοβερό τρίτο δεκάλεπτο που έκανε, όπου δέχθηκε μόλις έξι πόντους, σημειώνοντας ταυτόχρονα 23 στην επίθεση. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Τζορτζ Κόντιτ με 18 πόντους και 18 ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Νικ Γκρίφιν με 23.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πολύ δυνατά, κάνοντας ένα 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά, ενώ κατάφερε στο 8’ να πάει μέχρι και το +8 (12-20). Παρ’ όλα αυτά, ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 22-20 με 17’’ να απομένουν και έτσι το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου βρήκαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση, διατηρώντας σταθερά ένα ισχνό προβάδισμα στα πρώτα έξι λεπτά. Τρέχοντας, όμως, ένα σερί 8-0 από το 16’ έως το 18’, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 30-34, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση με το δικό τους 9-2 στα τελευταία 2’ και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια επικρατώντας με 41-37.

Ο Προμηθέας πραγματοποίησε «εκρηκτική» εκκίνηση στο τρίτο μέρος της αναμέτρησης και με ένα 9-0 έως το 22’, έφτασε στο +13 (50-37). Διαφορά, μάλιστα, που «εκτινάχθηκε» στους 21 μέχρι την έναρξη της τελευταίας περιόδου, με το σκορ στο 64-43.

Εκεί, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι παρέμειναν χωρίς πόντο στα πρώτα 4,5 λεπτά, με τον Απόλλωνα να μειώνει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (64-55), δεν επήλθε η ολική ανατροπή. Έτσι, ο Προμηθέας κέρδισε με 80-71 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71