Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός 82-71: Τρίποντη «εκτέλεση» και ήττα... καρμπόν με πέρυσι! (video)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και διατήρησε για αρκετή ώρα το προβάδισμα, όμως είδε την Αναντολού Εφές να βάζει 10/15 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο και μοιραία γνώρισε την ήττα στην Κωνσταντινούπολη με 82-71 από την Πρωταθλήτρια Ευρώπης. Στο 7-4 έπεσαν οι «ερυθρόλευκοι», με τους Τούρκους να ανεβαίνουν στο 6-5, μετά από ένα ματς που θύμισε κατά πολύ την περσινή αναμέτρηση των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο για την regular season της Ευρωλίγκα
Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αν και στο 1ο ημίχρονο έπαιξε εξαιρετικά, εντέλει ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές με 82-71, σε ένα ματς που έμοιαζε κατά πολύ με το περσινό των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο και στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνταν στην μεγαλύτερη διάρκεια, όμως κατέρρευσαν στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, δεχόμενοι ένα επιμέρους 22-3 και τελικά έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι.

Κάτι αντίστοιχο έγινε και σήμερα (1/12) και μάλιστα στο ίδιο χρονικό σημείο του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να απωλεί διψήφιες διαφορές, να παθαίνει black out στο τέλος της 3ης περιόδου, μέχρι και την αρχή της 4ης και στο τέλος να βλέπει την ομάδα που τον απέκλεισε στον ημιτελικό του περσινού Final Four, να πετυχαίνει 7 τρίποντα σε 10 αγωνιστικά λεπτά και να φτάνει με σχετική άνεση στη νίκη...

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση στην Κωνσταντινούπολη και με τους ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ να σκοράρουν, προηγήθηκε με 0-10 στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το 1ο τους καλάθι μετά από 3 αγωνιστικά λεπτά! Μάλιστα η εικόνα της ομάδας του έκανε έξαλλο τον Εργκίν Αταμάν, που γρήγορα κάλεσε time out και άλλαξε τα 4/5 της βασικής του 5αδας! Οι Τούρκοι όσο περνούσε η ώρα έδειξαν να μπαίνουν στο κλίμα του αγώνα, κατάφεραν να μειώσουν, στους 3 (22-25 στο 13'), βρίσκοντας συνεχόμενα τρίποντα από Μπομπουά και Μίτσιτς
Ο Ολυμπιακός όμως συνέχισε να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και με τους Σλούκα και Λαρεντζάκη να είναι κομβικοί ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 (26-36). Οι Τούρκοι με 8-1 επιμέρους μείωσαν, με την ανάπαυλα να βρίσκει τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με +8 (33-41 στο 20').
Στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε και πάλι εντυπωσιακά, φτάνοντας να προηγηθεί ξανά με διψήφια διαφορά (35-45), όμως η Πρωταθλήτρια Ευρώπης αρχικά «ροκάνισε» τη διαφορά και στη συνέχεια έτρεξε ένα εντυπωσιακό 15-0 σερί, για να μετατρέψει το 46-53 σε 61-53 με καταιγισμό τριπόντων, κυρίως από τους Μπομπουά (19 πόντοι, 5/6 τρίποντα 6 ριμπάουντ) και Κλάιμπερν (24 πόντοι, 4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), φτάνοντας στο τέλος στην νίκη επί των Πειραιωτών.

Κομβικός για άλλη μια φορά αποδείχτηκε και ο Βασίλιε Μίτσιτς που έφτασε στις... παρυφές του triple double, με 18 πόντους (3/8 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για τους «ερυθρόλευκους» κορυφαίοι ήταν οι... συνήθεις ύποπτοι φέτος, Σλούκας και Βεζένκοφ, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει 12 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και τον MVP του Νοεμβρίου στην EuroLeague να σταματάει στους 18...

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71