Μπακς – Μάβερικς 124-115: Γιάννης… MAGIC! (video)

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο κόντρα στην παρέα του Λούκα Ντόντσιτς, με τους Μπακς να επικρατούν 124-115 των Μάβερικς.

Μπορεί ο Λούκα Ντόντσιτς να έχει το όνομα, όμως ο Γιάννης ήταν «magic» και έστειλε… μήνυμα για το φετινό βραβείο MVP στο NBA. Ο Αντετοκούνμπο με 30 πόντους (11/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/10 βολές), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής, οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε μια σπουδαία νίκη κόντρα στο Ντάλας.

Ήταν το δεύτερο διαδοχικό επιτυχημένο αποτέλεσμα για την ομάδα του «Greek Freak», ο οποίος είχε για συμπαραστάτη τον Γκρέισον Άλεν, που έκανε ρεκόρ για φέτος με τους 25 πόντους (7/8 3π.) που σημείωσε, ενώ είχε 7/7 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 27 πόντους (12 ασίστ), ενώ 22 πόντους είχε ο Σπένσερ Ντίνγουϊτι και 21 ο Κρίστιαν Γουντ.

Έτσι, το Μιλγουόκι βελτίωσε το ρεκόρ του σε 14-5, ενώ το Ντάλας υπέστη 4η διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 9-10.