Ελλάδα – Μεγ.Βρετανία 72-65: Ευρωμπάσκετ Γυναικών 2023 ερχόμαστε!

Μία ανάσα από την πρόκρισή της στο Ευρωμπάσκετ 2023 βρίσκεται η Εθνική Γυναικών που το απόγευμα της Κυριακής 27 Νοεμβρίου έκανε το… καθήκον της, νίκησε στην Καλλιθέα της Ρόδου με 67-61 τη Μεγάλη Βρετανία αποτέλεσμα με το οποίο ουσιαστικά σφράγισε το εισιτήριο της συμμετοχής της στα τελικά της διοργάνωσης.

Για το… τυπικό τις δύο τελευταίες αγωνιστικές όπου τον Φλεβάρη του 2023 η Εθνική μας θα παίξει εκτός έδρας με Πορτογαλία και Εσθονία χρειάζεται:

• Είτε μία νίκη ανεξαρτήτως αντιπάλου είτε
  • Αν χάσει και τους δύο αγώνες της, να διαφυλάξει στον αγώνα με την Πορτογαλία το +7 από τη νίκη της στην Ελλάδα στον πρώτο γύρο. Αν ηττηθεί, δε, με 8 ή περισσότερους πόντους διαφορά η Πορτογαλία θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να νικήσει εκτός έδρας τη Μεγάλη Βρετανία και παράλληλα η Εθνική μας όπως προαναφέραμε να χάσει από την αδιάφορη και ήδη αποκλεισμένη Εσθονία.

Κατά 99,9% λοιπόν τα κορίτσια του Πέτρου Πρέκα έφεραν ήδη εις πέρας την αποστολή τους ειδικά μετά τη χθεσινή ψυχωμένη εμφάνιση και ανατροπή απέναντι στη μαχητική Μεγάλη Βρετανία που προερχόταν από νίκη στην παράταση επί της Πορτογαλίας εκτός έδρας.

Το ματς στη Ρόδο ήταν ζόρικο για την Εθνική μας που παρά το καλό ξεκίνημα (18-10 στο 8’24’’) έπαθε μπλακ-άουτ, δέχθηκε σερί 16-0 από τις Βρετανίες έχοντας 0/4 σουτ και 8 λάθη τα επόμενα 5,5 λεπτά και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Η Μεγάλη Βρετανία προηγήθηκε 30-20 (15’18’’) και 38-31 στο ημίχρονο με την ομάδα μας πάντως να βγάζει αντίδραση στην 3η περίοδο.

Αρχικά με τις Φασούλα και Σπανού ισοφάρισε 40-40 (23’25’’) ενώ στη συνέχεια η Σταμάτη με τα τρίποντά της ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά! Με δικό της τρίποντο ήρθε το προσπέρασμα 49-48 στο 29ο λεπτό, με δικό της τρίποντο 2’21’’ πριν τη λήξη πήραμε “αέρα” 4 πόντων (65-61) που ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις νίκης αφού στη συνέχεια έγινε το 69-61 και όλα κρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-38, 49-50, 72-65