Ιωνικός - Απόλλων 79-75: Νίκη-ανάσα για τους Νικαιώτες με 8-0 σερί στο φινάλε! (video)

Ιωνικός  - Απόλλων 79-75: Νίκη-ανάσα για τους Νικαιώτες με 8-0 σερί στο φινάλε! (video)
Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί του Κολοσσού ο Ιωνικός πήρε και δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα σε ένα ματς που είχε… σημαδέψει από καιρό κερδίζοντας 79-75 τον Απόλλωνα Πάτρας.
Η ομάδα της Νίκαιας που πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα και ξέφυγε 2 νίκες από την ουραγό ομάδα του Λαυρίου έφτασε στην τελική επικράτηση τόσο χάρη στην ψυχραιμία των παικτών της και τις μυαλωμένες επιλογές στο τελευταίο πεντάλεπτο όσο και στον αντίποδα από τις χείριστες επιλογές της ομάδας της Πάτρας.

Βλέπετε ο Απόλλων 4,5 λεπτά πριν το φινάλε προηγήθηκε με 75-71 και έδειξε ότι κρατούσε στα χέρια του την τύχη του αγώνα όμως στα τελευταία 4,5 λεπτά η ομάδα του Βετούλα τα έκανε όλα (μα όλα) λάθος. Η στατιστική της στο διάστημα αυτό έγραψε: 1 λάθος, 0/2 βολές και 0/8 τρίποντα (!) τα τέσσερα εκ των οποίων από τα χέρια του Γκρίφιν που έχασε τα τρία τελευταία και πλέον καθοριστικά.

Κάπως έτσι ο Ιωνικός αφού ισοφάρισε με τον Χόκινς 75-75, προσπέρασε με 2/4 βολές του Μαυροκεφαλίδη και σφράγισε τη νίκη με ζευγάρι βολών του Χόκινς σε ένα ματς όπου με εξαίρεση την πρώτη περίοδο όταν δέχθηκε 31 πόντους είχε το πανω χέρι (36-35 στο 13’, 46-40 στο 17’) χάρη στην ευστοχία του Χόκινς και την εμπειρία του Μαυροκεφαλίδη ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν και οι νεοφερμένοι ψηλοί Νούνιεζ και Παρκς.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75