Άρης – Καρδίτσα 85-68: Καθάρισε εύκολα στο... καυτό Αλεξάνδρειο! (video)

Σχετικά εύκολα πήρε την τέταρτη νίκη του στη φετινή Basket League ο Άρης, που επικράτησε εντός έδρας της Καρδίτσας με 85-68 για την 7η αγωνιστική. Δεν απειλήθηκαν σχεδόν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης οι Θεσσαλονικείς, που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι.

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, που ξεπέρασε με σχετική άνεση το εμπόδιο της Καρδίτσας, νικώντας εντός έδρας με 85-68 για την 7η αγωνιστική της Basket League, εκμεταλλευόμενος το καλό του διάστημα στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Τζέι Ντι Νότε για τους γηπεδούχους, που σημείωσε 18 πόντους.

Η Καρδίτσα, αν και βρέθηκε πίσω με 8-2 στην αρχή του παιχνιδιού, με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 8-9 στο 5’. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, επανακτώντας το προβάδισμα και έτσι στο 10’ είχαν κάνει το σκορ 15-13. Μέχρι το ημίχρονο ο Άρης κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά μέχρι και τους 18 (44-26), με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι στο 44-31.

Παρόμοια εικόνα είχε και η επανέναρξη της αναμέτρησης, με τους Θεσσαλονικείς να διευρύνουν περαιτέρω το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας στο +20 στο 25’ (56-36). Οι φιλοξενούμενοι «ψαλίδισαν» τη διαφορά ως το 30’, φτάνοντάς την στους 8 (61-53), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι καλύτερο και έτσι ο Άρης πήρε τη νίκη με 85-68.