EuroLeague Day 9: Απόδραση Μπάγερν από το Αστρομπάλ, περίπατος για Μπασκόνια

Ο… χαμός γίνεται στην ουρά της βαθμολογίας της Ευρωλίγκα αφού μετά την 9η αγωνιστική έξι ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 3 νίκες και 6 ήττες ενώ μία νίκη περισσότερη έχουν ομάδες που ισοβαθμούν στην 9η θέση.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων

Βιλερμπάν – Μπάγερν Μονάχου 74-75

Τη νίκη της βραδιάς πέτυχε στο Αστρομπάλ η Μπάγερν επί της άστοχης Βιλερμπάν, προσεχούς αντιπάλου του Παναθηναϊκού την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν ακόμη και με 16 πόντους διαφορά (24-40) στο 16ο λεπτό με μπροστάρη τον Λούτσιτς όμως η Βιλερμπάν με τον Ντε Κολό να επιστρέφει από τραυματισμό έκανε το ματς ντέρμπι στην τελευταία περίοδο αφού μάλιστα προσπέρασε 62-61. Όμως στο φινάλε δύο βολές του Ρούμπιτ στα 47’’ για τη Μπάγερν και το επιθετικό φάουλ του Μάθιους στην τελευταία επίθεση της Βιλερμπάν έκριναν τον νικητή.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Μάθιους 13, Νουά 4, Καουντί 9, Τάιους, Ρισασέ, Ντε Κολό 15, Φαλ 11, Λάιτι 6, Ομπασοάν 7, Τζάκσον-Καρτράιτ 4, Πονς 5

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 12, Ουίνστον 3, Γκιφάι 7, Χάντερ 2, Μπονγκά 7, Γιάραμαζ 7, Λούτσιτς 13, Ομπστ 12, Ρούμπιτ 10, Γκιλέσπι 2

Μπασκόνια – Ζαλγκίρις Κάουνας 93-73

Με χαρακτηριστική άνεση και παρά την νέα κακή βραδιά του Μαρκ Χάουαρντ (1/5 σουτ) η Μπασκόνια μετά από δύο ήττες από Παναθηναϊκό και Μονακό επέστρεψε στις νίκες σταματώντας το σερί της Ζαλγκίρις. Η λιθουανική ομάδα παρουσιάστηκε πολύ κατώτερη του αναμενόμενου και παράτησε από τις αρχές του 2ου ημιχρόνου το ματς με αποτέλεσμα να χάσει και με μεγάλη διαφορά.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Χάουαρντ 3, Χένρι 15, Σεντεκέρσκις 3, Μαρίνκοβιτς 14, Ντίεζ, Τόμπσον 19, Κοστάρ 6, Κοστέλο 19, Γκιεντράιτις 9

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Έβανς 17, Γκιεντράιτις, Λεκάβιτσιους 1, Χέις 4, Σμιτς 2, Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 10, Ντίμσα 11, Κάβανο 1, Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλάνοβας 18