Βόννη – ΑΕΚ 80-72: Ήττα-μαχαιριά, στενεύουν τα περιθώρια πρόκρισης! (video)

Δύσκολα τα πράγματα για την ΑΕΚ που ηττήθηκε στην έδρα της Βόννης με 80-72 και πλέον δεν υπερέχει στην ισοβαθμία μαζί της. Πλήρωσε το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο η «Ένωση», που δέχτηκε ένα επιμέρους σκορ 20-6 μέσα σε οκτώ λεπτά.

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Βόννη για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League και έφυγε από τη Γερμανία με την ήττα με 80-72. Δύσκολα τα πράγματα, πλέον, αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς δεν υπερέχει  πια στην ισοβαθμία με την αποψινή της αντίπαλο και χρειάζεται 2 νίκες με τη Ρέτζιο Εμίλια και την Καρσίγιακα εντός, για να περάσει είτε ως δεύτερη είτε ως τρίτη. Καταδικαστικό για την «Ένωση» το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχτηκε μέσα σε οκτώ λεπτά ένα επιμέρους σκορ 20-6. Ασταμάτητος για τους γηπεδούχους ο Σορτς, που σημείωσε 27 πόντους.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν διαρκώς κοντά στην πρώτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει τακτικά «χέρια». Τελικά το τέλος της βρήκε μπροστά τη Βόννη με 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια, καθώς κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να απομακρυνθεί αισθητά. Το 25-20 υπέρ των γηπεδούχων στο 12’ του παιχνιδιού, μετατράπηκε σε 31-34 στο 18’ χάρη σε δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Κένι Ουίλιαμς. Η ανάπαυλα βρήκε την ΑΕΚ να είναι και πάλι πίσω στο σκορ, αυτή τη φορά με έναν πόντο (39-38).

Στην επανέναρξη του αγώνα η «Ένωση» μπήκε αρκετά νωθρά και οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 10, «τρέχοντας» ένα σερί 11-0 από το 6’46’’ έως το 4’53’’, μετατρέποντας το 41-41 σε 52-41. Διαφορά που δεν κατάφερε να μειώσει, αλλά αντίθετα αυξήθηκε, με τον Σορτς να πετυχαίνει 12 πόντους στην τρίτη περίοδο και έτσι πήγε στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης με το σκορ στο 63-50 υπέρ των γηπεδούχων.

Εκεί η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να αλλάξει πολλά πράγματα, με το τρίτο δεκάλεπτο να αποδεικνύεται κομβικό και έτσι έφυγε με την ήττα από τη Γερμανία με 80-72.